20.12.2018 | 10:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vplyv chovateľského prostredia na zdravie kráv

Pri pokuse o analýzu situácie v našich stádach vysokoúžitkových dojníc je viac než zrejmé, že sa zaznamenáva zvýšená incidencia produkčných chorôb, a to najmä preukázateľne vyššia početnosť výskytu mastitíd, krívanie, resp. chorôb končatín a tiež horšia reprodukčná úžitkovosť.

Na všetkých týchto chorobách sa veľmi dramaticky podpisuje nevhodné chovateľské prostredie spôsobené nízkou úrovňou hygieny, neadekvátne technológie, nedôsledný manažment, nepoučený personál, „prevádzková slepota“ a ďalšie faktory.
Podrobnejší rozbor signalizuje na faktor, ktorý zrejme najviac ovplyvňuje ekonomiku produkcie – mastitídu – ktorá je vysoko náročná na liečenie a na ošetrovateľskú starostlivosť. Na prvý pohľad je zrejmé, že jej výskyt je ovplyvnený multifaktoriálnymi vplyvmi. V tomto  texte  sa nebudú analyzovať príčiny spôsobené kŕmením a výživou, pretože to by predstavovalo analýzu problému najmenej na jednu odbornú knihu. Preto sa tu zohľadnia vplyvy vonkajšie, vplyvy chovateľského prostredia a vplyvy človeka - chovateľa. Je to výpočet desiatok faktorov, ktoré sa vzájomne podmieňujú, a ktoré priamo pôsobia na mliečnu žľazu.

Faktor ležoviska

Pri tomto faktore je veľmi úzka korelácia medzi výskytom mastitíd, resp. kvalitou mlieka a znečistením ležoviska. Je celkom jasné, že dojnice, ktoré zaľahnú vemenom do výkalov znečistenej zadnej časti  ležoviska budú významne ohrozenejšie než tie, ktoré líhajú do čistého ležoviska.
Pôsobenie krátkeho boxového ležoviska: môže byť spôsobené príliš dlhou kravou alebo nesprávne dimenzovanou vymedzovacou (nesprávnou kohútikovou) zábranou. Toto je veľmi častou príčinou zvýšeného výskytu mastitíd, ale i horšej kvality nadojeného mlieka v dôsledku silne znečistených ceckov, ktorým nepomôže ani dôkladná mokrá toaleta. Navyše, tá pri nedostatočnom osušení povrchu vemena môže vzniknutým podtlakom kondenzovanej a výkalmi znečistenej „kvapôčky“ vody preniesť miliardy mikroorganizmov do objemu nadojeného mlieka. Kravy, žiaľ, až polovicou svojho tela ležia na hnojnej chodbe. Náprava je potom nasledujúca:

  • sledovať čo najčastejšie líhavanie dojníc v ležoviskách;
  • častejšie upravovať predozadné i vertikálne osadenie vymedzovacích boxových zábran;
  • nepoužívať k očiste vemena a ceckov mokrú toaletu;
  • radikálnym riešením je aspoň rozšírenie ležoviska na 120 až 130 cm.

Celý odborný článok doc. Ing. Oldřicha Doležala je uverejnený v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 51.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down