28.12.2018 | 01:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Proliferácia jablone má vplyv na úrodu

Inšpektori Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho v Bratislave sa aj v roku 2018 zamerali na prieskum ochorenia proliferácie jablone v množiteľských porastoch a v sadoch (Apple proliferation phytoplasma), pričom tohto roku nebola zistená jej prítomnosť na našom území.

Proliferácia jablone, patriaca ku karanténnym škodlivým organizmom, je ochorenie s celým radom príznakov. Za typický symptóm prítomnosti ochorenia považujeme zväčšené prílistky na báze stopiek, ktoré majú charakter malých listov. Majú vyvinutú listovú stopku a listovú čepeľ, pričom čepeľ prílistku je pravidelne a ostrejšie zúbkovaná. Takto zväčšené prílistky sa nachádzajú najmä v listových ružiciach. Ochorenie sa na kvetoch prejavuje zozelenením a tvorbou kvetov aj v letnom období. Ďalším zo znakov prítomnosti ochorenia je tvorba metlovitosti, ktorá vzniká predčasným pučaním spiacich púčikov a rýchlym rastom letorastov a vlkov. Bočné výhonky metiel sú tenké, slabé a vyrastajú v ostrom uhle. Choré stromy sú menej olistené, na jeseň sa skôr vyfarbujú a ukončujú vegetáciu.
Proliferácia jablone sa môže vyskytovať na rodiacich stromoch, ale aj na podpníkoch v škôlkach. Fytoplazmy, kam patrí aj proliferácia jablone, nie sú prenosné mechanicky, semenom či peľom. Pôvodca choroby sa prenáša pri vegetatívnom rozmnožovaní prostredníctvom očiek, vrúbľov a vegetatívnych podpníkov. K vektorom, ktorí rozširujú ochorenie, patria cikády (Cicadellidae), napr. peniarka obyčajná (Philaenus spumarius). Infikované môžu byť všetky vývojové štádiá vektorov s výnimkou vajíčok, pričom infekčné zostávajú po celý svoj život. Inkubačná doba trvá dva roky. Vo výsadbách je šírenie veľmi pomalé. Po rokoch so silnými symptómami môžu nasledovať roky so slabým alebo dokonca žiadnym prejavom ochorenia.
Proliferácia jablone má vplyv aj na úrodu, kedy môže dochádzať k 10- až 75-percentným stratám. Plody sú malé, sploštené, s dlhými stopkami, majú mdlú chuť, so zlým vyfarbením. Pri silnom napadnutí môže dôjsť k úhynu stromov. Proliferácia jablone predstavuje významné nebezpečenstvo pre Slovensko. Z preventívnych opatrení, ktoré môžu eliminovať riziko zavlečenia škodlivých organizmov do našej krajiny, patrí využívanie zdravého množiteľského materiálu, ktorý má návesky s údajmi pre rastlinný pas a je zakupovaný od overených, známych dodávateľov, resp. množiteľov. Jediným účinným opatrením pri výskyte proliferácie jablone je spálenie napadnutých rastlín.

Ing. IVANA HORVÁTHOVÁ, UKSUP - Odbor ochrany rastlín

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down