V uplynulom roku 2018 sme sa v mnohých vinohradoch pri dozrievaní hrozna často stretli s osami. Poškodené boli skoro dozrievajúce a aromatické odrody po teplej zime.
Ochrana proti nim sa nesmie nechať na náhodu. Nemôžeme sa s ňou zaoberať tesne pred zberom, ale včas. Dôležité je, aby sme mali pritom informácie o biológii a ochrane proti ose.
Medzi osy patria aj sršne a osičky. Medzi početnými druhmi sa nachádza Vespula germanica - osa útočná, Vespula vulgaris - osa obyčajná, Polistes dominulus - osička poľná a Vespula rufe – sršeň čerňavý.
Osy sú veľmi sociálne živočíchy a žijú podobne ako včely v rojoch. Používajú veľmi podobné prostriedky na komunikáciu. Veľmi silne je riadené ich správanie feromónami. Tieto substancie signalizujú od nebezpečenstva až po pracovné úkony všetko dôležité pre život osy.
Pri osách je kráľovná, robotníčky a trúd. Kráľovná prezimuje a zakladá na jar novú kolóniu. Podľa druhu a spôsobu života môže mať roj niekoľko tisíc osí. Kráľovná začne zakladať roj voľbou miesta hniezdenia obyčajne v polovici apríla. Potom buduje hniezdo zo substancie podobnej papieru, ktorú žuvaním materiálu, podobného celulóze, získava zo zvetraného dreva. Do každého hexagonálneho plastu kladie jedno vajíčko, z ktorého sa postupne vyvinie robotníčka. Tieto môžu pri miernej zime a dostatku potravy prežiť až do jari.
Osa sa živí hroznom - bobuľami, ktoré majú silnú arómu. Priťahované sú k nemu vábivými látkami. Silnými kusadlami môžu osy vyhryznúť pokožku z bobule a vyžrať jej dužinu. Výnos stolového hrozna pri napadnutí môže byť dramaticky ohrozený. Osami môžu byť silne napadnuté Müller Thurgau, Oliver Irsay a všetky skoré odrody s muškátovou príchuťou.
Viac sa dočítate v článku Ing. Petra Dráča - v týždenníku ROĽNÍCKE NOVINY č. 6.