Využívanie trávnych porastov v systéme hospodárenia, ktorý prispieva k udržovaniu vyváženej kultúrnej krajiny a zároveň produkuje kvalitné a zdravé biopotraviny bez použitia syntetických hnojív, pesticídov, s ohľadom na zdravotný stav a welfare zvierat je ekologické poľnohospodárstvo.
Takýto trvalo udržateľný poľnohospodársky systém vyžaduje iný pohľad na vzťah človeka k prírode ako je zaužívaný posledné desaťročia. Podstatou ekologického poľnohospodárstva je zodpovedné správanie sa k prírode. Je viacero definícií trvalo udržateľného rozvoja v poľnohospodárstve. Všetky majú spoločnú ideu a to, že musia byť ekologicky a biologicky vyvážené, realizovateľné, ekonomicky sebestačné a sociálne akceptovateľné. Záujem o tému trvalej udržateľnosti sa stáva veľmi populárnym, z praktického hľadiska však množstvo realizovaných projektov teoretickej rovine nezodpovedá. Motto ekologického poľnohospodárstva je: Zdravá pôda → zdravé rastliny → zdravé zvieratá → zdravé potraviny => trvalo udržateľný život.
Ekologické poľnohospodárstvo je oblasť, ktorú Európska únia podporuje a má v úmysle aj naďalej podporovať. Jeho cieľom je vyrábať produkty bez zaťažovania životného prostredia. Základné rozdiely medzi ekologickým a konvenčným poľnohospodárstvom sú v hnojení, ochrane proti chorobám a škodcom, v likvidácii burín, v používaní génovo manipulovaných organizmov, v dodržiavaní zásad v chove, výžive a liečení zvierat. V ekologickom poľnohospodárstve (EP) sa na hnojenie požíva len hnoj a kompost, nepoužívajú sa minerálne hnojivá. V ochrane pred chorobami, škodcami a burinami sa kladie dôraz na prevenciu, dodržiavanie osevných postupov a mechanické odstraňovanie, nepoužívajú sa syntetické herbicídy, pesticídy a ani iné chemické prostriedky. Nesmú sa používať ani génovo manipulované organizmy.
Celý článok Ing. Zuzany Dugátovej, NPPC - Výskumný ústav trávnych porastov a horského poľnohospodárstva Banská Bystrica - je uverejnený v týždenníku ROĽNÍCKE NOVINY č. 14.