Všeobecne platí: Ak v apríli odstrániš jednu muchu, tak ich odstrániš hneď milión. Ak v máji odstrániš jednu muchu, ostane ich ešte tisíc. Ak v júni odstrániš jednu muchu, tak zabiješ len jednu jedinú.
Iba včasným bojom proti muchám môže byť problém s maštaľnými muchami pod kontrolu. Maštaľné muchy obývajú stropy, steny a miesta ustajnenia najmä na jar, keď teploty stúpajú. Radi sa zdržiavajú okolo kŕmneho žľabu, obťažujú zvieratá a vyvolávajú zbytočný stres, čo brzdí aj ich výkonnosť. Okrem toho prenášajú choroby a znečisťujú prostredie v maštali.
Včasná a najmä systematická stratégia proti muchám sa vyplatí. Tento hmyz sa rád zdržuje na chorých zvieratách, ktorých obranný pohyb je redukovaný. Jedno z dôležitých opatrení je preto odobrať muchám krmovinovú základňu a možné semeniská. To znamená - likvidovať vlhké miesta, udržovať kŕmne priechody čisté, priebežne odstraňovať zvyšky krmiva vo vnútri a okolo žľabu. A pri čistení maštale nezabúdať ani na ťažko prístupné miesta - kúty, pod žľabom, ustajnením, lebo tam sa vytvárajú semeniská.
Iba 15 % populácie múch sa nachádza v dospelom štádiu, kým 85 % je ešte v štádiu lariev a kukiel. Na to treba v boji s muchami prihliadať, pretože v močovke a hnoji vládnu ideálne podmienky na život a rozmnožovanie lariev. Teba dbať aj na to, aby sa v zásobníku močovky netvoril „kalový kryt“. Zvlášť si to treba všímať v stajniach so spodným odsávaním, kde močovka ľahšie vyschne. V mnohých močovkových kanáloch zostávajú po vypustení v zadnej časti zvyšky močovky, kde sa to larvami múch len tak hemží.
Vypúšťanie močovkových kanálov každých 4 - 6 týždňov môže výrazne znížiť nápor múch. Po každom umývaní maštale je potrebné pozrieť aj do kanála a problémové miesta dodatočne vyčistiť.
Viac sa dočítate v týždenníku ROĽNÍCKE NOVINY č. 14.