Po chladných ránach nasleduje pomerne rýchle otepľovanie, ktoré vegetáciu urýchľuje, i keď vlaha chýba takmer na celom Slovensku.
Veľmi známym škodcom jahôd je kvetovka jahodová. Je to bežne rozšírený chrobák, ktorého larvy poškodzujú puky jahôd, malín, černíc, ruží a iných druhov rastlín. Škody na jahodách vidieť v čase pred kvitnutím, keď zrazu začnú vädnúť a usychať puky, ktorých stopka je zboku nahryznutá. Najviac ohrozované bývajú porasty jahôd v blízkosti lesov, parkov alebo väčších výsadieb listnatých stromov, kde škodca najlepšie prezimuje.
Ochrana je potrebná iba pri každoročne sa opakujúcich významných škodách. Povolené sú prípravky Decis EW 50, Decis Protech (aj v malospotrebiteľskom balení - MB), Delta EW 50, Karate Zeon 5 CS (aj MB), Lambdol a Spintor (aj MB) a len v MB balení Decis Al a Samuraj. Aplikujú sa až pri zistení prvých chrobákov, najlepšie krátko pred kvitnutím, nikdy nie na rozkvitnuté jahody!
Pre drobné ovocie upozorňujeme na americkú múčnatku egreša. Významné pre jej obmedzenie sú preventívne opatrenia, napr. výber vzdušných lokalít, vhodný, skôr širší spon výsadby, vyrovnaná výživa, najmä neprehnojovanie dusíkom, a správny rez zabezpečujúci vzdušnosť krov.
Celá správa je uverejnená v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 16.