Z harmančeka dá sa urobiť oveľa viac ako len čaj. Nesmie chýbať v žiadnej domácej lekárni ale ani v maštali. Slama je hodnotná aj pre chov ošípaných, čo ukazuje terénny prieskum z Durýnska.
lHarmanček pravý (lat. Matricaria recutita) alebo tiež harmanček lekársky (ľudovo rumanček, voňavý ruman, kamilka, chamomilla (grécky - chamai - zem a melon - jablko) je liečivou rastlinou z čeľade astrovité (lat. Asteraceae). Predtým sa v latinskej terminológii harmanček označoval ako Chamomilla. Je hojne rozšírený, rastie v Európe, Ázii, Austrálii aj v Severnej Amerike. Ako liečivka sa pestuje aj v severnej Afrike i Južnej Amerike. Je jednou z najmnohostrannejšie využiteľných byliniek. Známa je ako čaj pri žalúdočných a črevných ťažkostiach, pri rôznych kŕčoch, kolikách, chronických hnačkách a aj pre svoju príjemnú vôňu. Najmä kvety sú nepostrádateľné v mnohých domácich či v maštaľných lekárničkách, kde sa používajú v modernom chove zvierat.
Niektorí chovatelia prasníc ponúkajú čaj z liečivej rastliny v kotercoch pre prasiatka počas prvých dní života mladých zvierat. Podporuje to tvorbu zdravej žalúdočnej sliznice. Okrem toho dlhodobé štúdie ukazujú na pozitívne účinky harmančeka pri zápaloch kože, dýchacích ciest, tráviaceho traktu, ako aj pri hojení rán a povrchových poranení.
Durýnsko s rozlohou 1 125 hektárov obrábanej plochy (v roku 2018) je jednou z hlavných oblastí pestovania týchto liečivých, voňavých a aromatických rastlín v Nemecku. Harmanček tu pestujú na viac ako polovici tejto plochy. Napriek tomu je rozsah pestovania v porovnaní s inými kultúrnymi rastlinami veľmi nízky. Okrem toho sa v priemysle často používajú len kvety liečivej rastliny, zatiaľ čo slama z nej sa používa len príležitostne v chove koní alebo pri chove teliat. Slama z harmančeku je cenená predovšetkým pre príjemnú vôňu vďaka obsiahnutým éterickým olejom. Preto môže byť tiež vhodná ako vedľajšie krmivo v chove prasiatok. Praktický prieskum Štátneho inštitútu pre poľnohospodárstvo v Durýnsku sa zameral na jeho vplyv v chove prasiatok.
Celý článok je uverejnený v Týždenníku ROĽNÍCKE NOVINY č. 23.