Počas svojej takmer 40-ročnej výskumníckej a pedagogickej činnosti v oblasti výskumu malých prežúvavcov som sa veľa raz stretol s otázkou zo strany potenciálnych chovateľov, aké plemeno by som odporúčal chovať a ktoré plemeno je na chov najlepšie.
Dokonca aj na významnej ovčiarskej konferencii som sa stretol s ostrým sporom vážených chovateľov o tom, ktoré plemeno je lepšie, ktoré prinesie väčší úžitok, ktoré má najlepšiu plodnosť, prinesie väčší zisk a podobne. Keďže začínajúci, ale aj pokročilí chovatelia by mali dostať na začiatok dobrú radu, chcel by som v predloženom príspevku vniesť trocha svetla do tohto problému. Odpoveď na uvedené otázky nie je totiž vôbec jednoduchá a neexistuje na ňu jednoznačná odpoveď.
Ako postupovať?
Ako teda treba postupovať pri výbere plemena? V prvom rade by mal mať každý začínajúci chovateľ veľmi presnú predstavu o tom, za akým účelom chce ovce chovať, čo by chcel vo svojom chove dosiahnuť z hľadiska úžitkovosti a reprodukčných parametrov a aký počet oviec by chcel perspektívne vlastniť. Mal by mať reálnu predstavu o chovnom cieli a produkčnom zameraní uvažovaného plemena, resp. chovu. Mal by sa rozhodnúť, či chce chovať nejaké špecializované dojné alebo mäsové plemeno, alebo plemeno s kombinovanou úžitkovosťou, alebo chce chovať ovce len pre potešenie, resp. ich použiť prednostne len ako „živú kosačku“.
Možností pri výbere vhodných plemien oviec je veľa. Podľa odbornej literatúry sa vo svete chová minimálne 1 000 plemien oviec (napr. Světový genofond ovcí a koz od Horáka a Treznerovej, 2010). Toto obrovské množstvo je odrazom úžasných adaptačných schopností oviec na rôzne klimatické a chovateľské podmienky. Sú plemená vhodné pre aridné, humídne, ale aj veľmi drsné a chladné prostredie, vhodné pre extenzívne, polointenzívne, ale aj intenzívne chovateľské podmienky. Výber je naozaj široký, pritom v súčasnosti už nie je neprekonateľným problémom pre solventného spoluobčana doviesť si ovce „toho najlepšieho plemena“ minimálne z celej Európy, ak nie zo sveta.
Viac sa dočítate v článku Prof. RNDr. MILANA MARGETÍNA, CSc. z SPU v Nitre a NPPC - VÚŽV Nitra v Týždenníku Roľnícke noviny č. 40.