Polyfágny priadkovec ovocný (Gastropacha quercifolia) s výskytom na listnatých stromoch je v oblasti strednej Európy bežne sa vyskytujúci škodca. Okrem tejto časti sa škodca vyskytuje aj na Sibíri a v Japonsku.
Z hostiteľských rastlín škodca preferuje najmä jabloň domácu, hrušku obyčajnú a slivku domácu. Najvhodnejšími podmienkami na území Slovenska sú teplé oblasti, avšak škodca sa môže vyskytovať všade tam, kde sa nachádzajú jeho hostitelia.
V priebehu apríla až júna sú na listoch napadnutých rastlín obyčajne viditeľné nepravidelné otvory, ktoré vytvárajú prezimujúce larvy. Na zemi sa nachádza trus lariev. Otvory do listov spôsobené mladými larvami možno pozorovať aj v priebehu jesenného obdobia.
V škôlkach s ovocnými stromami môžu larvy spôsobiť značné škody. Larvy sa liahnu v septembri a do prezimovania sa živia na listoch. Na larvách sa vyvíja niekoľko parazitoidov. Larvy sa živia listami iba v noci a v priebehu dňa zaliezajú do úkrytov v spodnej časti konárov alebo kmeňov. Dorastajú v priebehu júna až júla. Neskôr sa kuklia v štrbinách kôry a v iných miestach v sivom zámotku.
Z kukiel sa liahnu imága, ktoré lietajú za súmraku. Dospelé samičky kladú vajíčka jednotlivo, niekedy v malých skupinách na konáriky, prípadne na spodnú stranu listov. Uvádza sa, že jedna samička nakladie približne 200 - 400 vajíčok. Oba páry krídiel, hlava, hruď a bruško majú červenohnedé sfarbenie. Pre predné páry krídiel sú typické tri tmavšie pásiky, pre zadné zase dva. Samička je v porovnaní so samcom väčšia. Škodca v našich podmienkach vytvára jednu generáciu za rok.
Z ochranných opatrení možno v prípade silného výskytu lariev odporučiť insekticídne prípravky určené proti piadivke jesennej (biologický prípravok Biobit XL), prípadne proti cicavým a žravým škodcom všeobecne, ktorými sú Decis EW 50, Decis Protech, Delta EW 50 a Dinastia, všetky s účinnou látkou deltamethrin.
Ing. IVANA HORVÁTHOVÁ, ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín