18.02.2020 | 09:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Fúzavka cesnaková na cesnaku, cibuli...

Fúzavka cesnaková napáda hlavne ozimný cesnak, výnimočne aj skoré výsadby jarného cesnaku. Ojedinele sa môže vyskytnúť aj v prezimovanom póre alebo cibuli.

Rastliny napadnuté fúzavkou zaostávajú v raste, žltnú, ich listy sa deformujú, pričom najmladší list obyčajne odumiera. Poškodené rastliny môžu byť napadnuté neskôr saprofytickými mikroorganizmami, následkom čoho môžu podľahnúť hnilobe.
Fúzavka cesnaková je 8 mm dlhá, hrdzavohnedá mucha s červenkastými pozdĺžnymi pásikmi na hrudi. Má pár priehľadných sivohnedých krídel. Vajíčko je biele, 1 mm veľké, podlhovasté a na povrchu husto sieťované. Larva je biela a beznohá. Dospelá larva meria 8 až 11 mm a má charakteristické dva čierne dýchacie otvory na šikmo uťatom poslednom článku tela. Kukla je hnedé, súdočkovité, 7 až 8 mm veľké pupárium, ktoré má na oboch koncoch podobné výrastky ako larva.
Mucha prezimuje v štádiu imága v rôznych úkrytoch. Dospelce začínajú lietať v priaznivých podmienkach často už vo februári. Jednotlivo kladú vajíčka na prebúdzajúce sa rastliny ozimného cesnaku. Kladenie prebieha najintenzívnejšie pri teplotách nad 10 ⁰C. Jedna samička nakladie priemerne okolo 60 vajíčok. Pri teplotách okolo 7 ⁰C sa asi o 2 týždne liahnu larvy a zavrtávajú sa medzi listy cesnaku, kde prebieha celý ich vývin trvajúci podľa teploty 25 až 40 dní. Dospelé larvy opúšťajú poškodené rastliny a zakuklia sa plytko v pôde. Asi o mesiac sa liahnu imága, ktoré prezimujú. Fúzavka má do roka iba jednu generáciu.
Na Slovensku je tento škodca rozšírený najmä na juhozápade a východe, kde môže za priaznivých podmienok lokálne spôsobiť významnejšie škody. Chemická ochrana je potrebná iba v miestach pravidelných silných výskytov. Spočíva v ošetrení ozimného cesnaku už po prvom jarnom oteplení nad 10 ⁰C. Upozorňujeme na toto ošetrenie pomerne skoro, ale nie je vylúčené, že vhodné podmienky nastanú už v tomto období. Povolené sú prípravky Karate Zeon 5 CS a Lambdol (oba v koncentrácii 0,05 %). Postrek sa odporúča o 14 dní zopakovať.

Ing. STANISLAV BAROK, ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down