22.05.2020 | 08:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Africký mor ošípaných a Covid-19 formuje chov ošípaných

Africký mor ošípaných (AMO) a ochorenie Covid-19 ovplyvnili globálnu výrobu bravčového mäsa v roku 2020; podľa odhadov bude o sedem percent nižšia v porovnaní s minulým rokom.

Rok v agrárnom sektore začínal s pochybnosťami spôsobenými tržnými spormi, počasím, pokračujúcim šírením AMO. A potom počas januára bola živočíšna výroba a celý svet otrasený rýchlym a zničujúcim šírením koronavírusu.
Okrem problémov spôsobených koronavírusovou pandémiou, musia byť chovatelia ošípaných a krmovinársky priemysel stále pripravení bojovať proti AMO. Významné dopady vírusov Covid-19 a AMO totiž budú v chovoch ošípaných pokračovať. Podľa amerického ministerstva poľnohospodárstva z apríla 2020, globálne straty chovu prasiat sa odhadujú na 94,3 miliónov ton. Situácia v chove prasiat je veľmi zlá, obzvlášť v Ázii a Číne, a je veľmi riskantná. Ak nebude dostatočný záujem riešiť africký mor ošípaných, mohol by sa veľmi rýchle vrátiť.
Jedným z poznatkov je, že Covid-19 priniesol základné znalosti v oblasti využitia biosekurity. Po skúsenostiach s koronavírusom verejnosť lepšie porozumie situácii v chovoch zvierat a pri ochoreniach nutnosti ich izolácii. Svet sa môže učiť od veterinárov, ako zvládať koronavírus. Výskumníci pokračujú v testovaní nových typov prepravy a protokolov a chcú predstaviť nové testy aditív, aby sa znížilo riziko šírenia AMO.

Chovatelia ošípaných a producenti bravčového mäsa všade na svete čelia rovnakému problému: koroavírusovej pandémii. Aký vplyv má na chovateľov? Všeobecným problémom je, že hoci farmy môžu pokračovať vo svojej práci, je nakoniec otázkou, ako dostať zvieratá k spotrebiteľom. Chovu prasiat sa navyše dotýka i africký mor. Reštaurácie boli doposiaľ zavreté, rovnako ako rôzne služby, školy a vysoké školy.  Na farmách to funguje ako obvykle, s plnením určitých zásad.
Španielsko ako tradičný producent bravčového mäsa bolo ochorením Covid-19 veľmi ovplyvnené. Majú problémy so zamestnancami, klesá cena bravčového. Odporúčaním pre všetkých chovateľov ošípaných je držať sa protokolov biosekurity na maximálnej úrovni. Je nutné myslieť na obmedzenia maximálneho rizika na farme, rovnako ako zamestnancov a ich rodín mimo farmy. Nielen farmárske trhy v Európe (i v Severnej Amerike) ponúkajú teraz skôr než mäso veľký sortiment čerstvého ovocia a zeleniny.
Boli tiež zaznamenané nové prípady afrického moru ošípaných v Číne, na Filipínach a v Južnej Kórei.  Ďalšie európske krajiny, ktoré nahlásili nové prípady pri divých kancoch na začiatku apríla boli Poľsko (123 zvierat), Rumunsko (23), Lotyšsko (10), Moldavsko (5) a Ukrajina (3). V týždni na prelome marca a apríla bol najvyšší počet prípadov AMO u divých kancov v Maďarsku.
AMO bol na Slovensku prvý krát potvrdený 25. júla 2019 v chove domácich ošípaných v obci Strážne, okrese. Trebišov. O niečo neskôr, 12. augusta bola potvrdená a zverejnená aj prvá informácia o výskyte nákazy u diviaka, uloveného v rovnakom okrese. Aktuálne k 12. 5. 2020 dosiahol počet pozitívnych diviakov celkom 190 kusov (posledný nález potvrdený u uhynutého diviaka – lanštiaka v okrese . Trebišov). Kombinácia intenzívneho lovu a odstraňovania infikovaných tiel sú najúčinnejšie spôsoby eradikácie vírusu bez toho, aby došlo k likvidácii hostiteľskej populácie diviakov.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down