03.11.2020 | 08:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ochranné opatrenia proti strapke skleníkovej

Strapka skleníková (Heliothrips haemorrhoidalis), vyskytujúca sa aj v našich podmienkach, je tropický a subtropický druh, ktorý je prítomný aj v Amerike, Ázii či na území severnej Afriky. Predpokladanou krajinou pôvodu je Amerika, aj keď v minulosti sa jej pôvod pripisoval Európe. Škodca je významný najmä v skleníkoch.

Tento polyfág dokáže spôsobiť najvýznamnejšie škody na okrasných rastlinách, uhorke siatej, rajčiaku jedlom a cibuli kuchynskej. Okrem toho je prenášačom rôznych ochorení vírusového pôvodu.

Rovnako ako iné druhy strapiek, aj strapka skleníková vyciciava jednotlivé bunky rastlín, do ktorých sa dostáva vzduch. Na povrchu poškodených listov, kvetov a plodov možno pozorovať striebristé škvrny, pričom s postupom času môžu poškodené miesta nadobudnúť hnedé sfarbenie, prípadne odumrieť. Korkovité pletivo sa vytvára na plodoch. Okrem toho je znakom prítomnosti aj tmavo sfarbený trus, ktorý je vo forme nepravidelných guľôčok.

Samička dorastá do dĺžky 1,5 mm. Telo škodcu je čiernohnedé a posledné tri články bruška majú žltkasto oranžové sfarbenie. Krídla majú bledožltú farbu; hlava a hruď má sieťovitý povrch. Na začiatku vývoja sú larvy priesvitné, neskôr bledožlté s červenými očami. Larvy nosia na konci bruška kvapku exkrétu. Ten po určitom čase odkladajú na povrch listov, kde sa vytvárajú drobné tmavé škvrny. V porovnaní s inými druhmi strapiek sa kľudové štádium (nymfa) vyvíja na rastlinách, nie v pôde. V dobrých podmienkach (vo vyhrievanom skleníku) trvá vývoj cca mesiac. V priebehu jedného roka tak môže mať strapka skleníková 3 - 4 generácie za rok.

K ochranným opatreniam v ochrane proti strapke skleníkovej odporúčame vysádzať zdravé rastliny, vykonávať dezinsekciu skleníkových priestorov a likvidáciu burín a rastlín, ktoré sú hostiteľmi rôznych vírusových ochorení. K zisteniu veľkosti populácie odporúčame využívať modré lepové dosky, ktoré slúžia aj k preventívnej ochrane porastu pred strapkami, pretože  tým čiastočne môžeme regulovať početnosť jedincov v zmysle biologickej ochrany. Nymfy sa vyvíjajú na rastlinách, preto nie je vhodné využívať na boj proti nim zálievku pôdy pomocou prípravkov na ochranu rastlín. Zmysel nemá ani ochrana  s použitím pôdnych druhov entomopatogénnych háďatiek.
Chemická ochrana proti imágam sa môže vykonávať pomocou pyretroidov; pri ostatných vývojových štádiách odporúčame využívať prípravky s inými účinnými látkami. V SR nie sú povolené prípravky na ochranu rastlín osobitne proti strapke skleníkovej, avšak sú povolené prípravky všeobecne proti strapkám, a to s účinnou látkou abamectin A-abameN-I a VERTIMEC 018 EC (aj v malospotrebiteľskom balení – MB), azadirachtin obsahuje NEEMAZAL_T_S, spinosad v prípravku SPINTOR (aj MB) a iba do okrasných rastlín aj pyretroidné účinné látky deltamethin v prípravku SCATTO a lambda-cyhalothrin v prípravkoch KARATE ZEON 5 CS (aj MB) a LAMBDOL.

Ing. IVANA BUGRIOVÁ, ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín

 

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down