Problémy s paznechtami v mliečnych stádach hovädzieho dobytka sú stále veľmi aktuálne. Je dôležité si uvedomiť, v akých podmienkach dojnice žijú.
Tvrdé podlahy, nevhodná maštaľná klíma, časté presuny medzi skupinami zvierat, nevhodné ležoviská, výrazné zmeny v kŕmnej dávke či skorý odstav teliat - to všetko vplýva na zdravotný stav končatín.
- Kravy musia mať pri pohybe istotu. Podlaha komunikačných chodieb a priestorov nesmie byť šmykľavá. Šmykľavá podlaha im spôsobuje sústavný stres; znižuje sa pohyb a zvieratá nechodia k miestam obsluhy, menej žerú a pijú. Stáva sa, že výkaly a moč pri vyhrňovaní na betónovej podlahe časom upchávajú póry v betóne a podlaha sa stáva klzká. Šmykľavá podlaha je najčastejšou príčinou úrazu zvierat.
- Hygiena maštale a starostlivosť o podstielku a podlahu je úloha, ktorú treba vykonávať každý deň. Krava v priebehu dňa chodí po mokrom betóne. Od vlhkosti moču a výkalov mäkne rohovina paznechtu a na betónovej podlahe sa nadmerne opotrebováva a poškodzuje, najviac na vonkajšom paznechte na zadnej končatine. Zároveň je na klzkých podlahách vysoké riziko pošmyknutia a zranenia. Kravy sa tak pohybujú oveľa menej.
- Medzi signály kráv, ktoré „hovoria“ o tom, že sa na klzkých podlahách cítia neisto, patria: zvieratá sú ustráchané, majú slabé prejavy ruje, vyhýbajú sa klzkým miestam, chodia opatrne a robia krátke kroky.
- Priestory na ležanie i chodenie musia byť navrhnuté tak, aby vyhovovali zvieraťu. V dôsledku nevhodných priestorov na ležanie môže dôjsť k tomu, že kravy dlho stoja v uličkách, čo negatívne vplýva na zdravotný stav paznechtov. A naopak, ochorenia paznechtov môžu viesť k neprirodzene dlhému ležaniu, čo spôsobuje poranenia. Vytvára sa začarovaný kruh.
Celý článok je uverejnený v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 47.