23.11.2020 | 09:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Technológia Galleko® v porastoch repky ozimnej pod optikou výskumných inštitúcií

Koniec roka je za dverami. Na poliach momentálne prebieha zber kukurice a cukrovej repy, ktorý však do značnej miery komplikuje počasie. A práve toto je jeden z hlavných faktorov, ktorý sa podpísal na konečných výsledkoch úrody jednotlivých plodín aj v tomto roku. Začiatok tohtoročnej sezóny bol výrazne skúpy na zrážky. V porovnaní s minuloročnou sezónou, odolávali pestované plodiny nielen suchu, ale navyše aj chladnému počasiu. V niektorých oblastiach Slovenska klesla ortuť teplomera začiatkom apríla aj pod – 10 °C (napr. oblasť Rimavská Sobota). Rozbehnuté porasty pšeníc, jačmeňa a repiek dostali riadne zabrať. Mnoho pestovateľov preto prepadalo pesimizmu a očakávali úrody pod úrovňou minulého roka.

       Dlho očakávané zrážky nakoniec prišli. Porasty sa začali dostávať do kondície. V čase zberu bolo zrážok už až nadmieru, a žatva sa tak na mnohých podnikoch predĺžila aj o dva týždne. Ovplyvnilo to nielen výšku, ale aj kvalitu dopestovanej úrody. Posledné odhady (k 15.8.2020) v prípade repky hovoria o náraste v porovnaní s minulým rokom o 5 %, na úroveň 2,99 t/ha. (zdroj: ŠÚSR). Podobná situácia bola aj v susednej Českej republike. Aj tu zaznamenali v prípade repiek nárast oproti minulému roku o 10% (3,42 t/ha) (zdroj: MZČR). Nenaplnili sa tak pesimistické predpovede, ktoré ešte začiatkom mája, predikovali pokles úrody repky, a to v rozmedzí 2 – 16 % v porovnaní s minulým rokom. Vplyv počasia na dosiahnutú úrodu je v posledných rokoch pretrvávajúcim faktorom. Poľnohospodári sa ho snažia minimalizovať výberom vhodných plodín, odolných odrôd, používaním overených agrotechnických postupov a termínov pri zakladaní porastov. Aj po vzídení však existujú spôsoby a prípravky, ktoré umožnia rastlinám tieto vplyvy prekonať.

      Dlhoročnou a overenou stálicou na tomto poli sú pomocné prípravky Galleko. Ich nespornou výhodou je práve komplexné pôsobenie, pretože okrem stimulácie mladých porastov, regenerácie prezimovaných porastov majú aj výrazné protistresové pôsobenie. Dnes sa pozrieme, ako sa im darilo v sezóne 2019/2020 v porastoch repky ozimnej a to pod drobnohľadom výskumných inštitúcií. Vynikajúce a stabilné výsledky dosahujú tieto prípravky vďaka svojmu zloženiu. Medzi základné zložky patria huminové látky, zmes aminokyselín, fytohormóny a ich prekurzory, protistresové látky, výťažky z morských rias a vyvážená zmes výživových mikro a makroprvkov. Huminové látky pôsobia pozitívne na tvorbu, rozvoj a obnovu koreňovej sústavy. Tá je vďaka ich pôsobeniu mohutnejšia, obsahuje viac jemných koreňových vlásočníc a aj samotné korene sú dlhšie. Už tento prvý aspekt prináša rastlinám veľa pozitív a to aj v nepriaznivých podmienkach. Rastlinám sa minimalizujú problémy s príjmom živín (a to vrátane prvkov s nižšou mobilitou v pôde) a vlahy. Význam tohto účinku narastá s príchodom nepriaznivých vplyvov (vysoké teploty, ubúdajúce zrážky).

      V koreňovom systéme dochádza aj k syntéze rôznych fytohormónov. V špičkách koreňových vlásočníc takýmto spôsobom vzniká aj cytokinín. Podporuje delenie a spevňovanie buniek a tým stimuluje rast rastlín a ich postranných koreňov. Spevňovanie bunkových stien znamená pre rastliny aj vyššiu odolnosť voči patogénom a pre pestovateľa zdravší porast. Cytokinín riadi aj starnutie listov. Pôsobí inhibične voči auxínom a týmto spôsobom oslabuje apikálnu dominanciu rastlín a podporuje odnožovanie. Aminokyseliny sa podieľajú na bunkovej stavbe. Ich syntéza v rastline je však v stresových podmienkach značne obmedzená. Priamym pridaním sa tak stimuluje rast a zároveň aj urýchľuje regenerácia. Navyše slúžia ako vynikajúci nosič látok, ktoré sa aplikujú spolu s nimi. Auxíny usmerňujú tok živín do práve vznikajúcich orgánov rastliny. V počiatočných vegetačných štádiách tak podporujú rozvoj koreňa a koreňovej sústavy. V tých neskorších stimulujú rast nadzemnej časti. Účinky tejto aplikácie sú pozorovateľné na dĺžke koreňa, množstve jemných koreňových vlásočníc, vetvení rastlín. V prípade mladých rastlín je ideálnou fázou na aplikáciu obdobie 4-6 listov. Jedince tak hneď na začiatku dostanú látky, ktoré podporujú ich zakorenenie a majú vplyv na ich ďalší vývoj. Dlhší koreň, bohatší na jemné koreňové vlásočnice predstavuje konkurenčnú výhodu, ktorá umožňuje rýchlejšiu regeneráciu porastov po zime, a lepšie využitie vlahy a poskytnutej výživy. Navyše koreň sa až 30% podieľa na celkovom výsledku. Preto je jeho funkčnosť pre rastlinu dôležitá počas celého vegetačného obdobia. O prínose jesennej aplikácie prípravku Galleko koreň (0,8 l/ha) na mladé rastliny repky ozimnej svedčí aj fotodokumentácia k maloparcelkovému pokusu prebiehajúcemu v sezóne 2019/2020 v NPPC – VÚRV, VŠS Vígľaš – Pstruša (obr. 1).

Obr. 1 Repka ozimná, ES Imperio. Vpravo Galleko koreň (0,8 l/ha), vľavo kontrola. Foto 7.4.2020, NPPC – VÚRV, VŠS Vígľaš – Pstruša (okres Detva, SR).

     S ošetrením sa tu začalo už v jeseni. Účinky aplikácie však pretrvali do jari. Repky ošetrené Gallekom disponovali nielen lepšie rozvetvenejšou koreňovou sústavou, dlhším koreňom, hrubším koreňovým krčkom, ale aj nadzemná časť bola mohutnejšia a svojím sfarbením vitálnejšia v porovnaní s kontrolou. Presné výsledky týchto meraní sú uvedené v tabuľke (tab. 1).

Sledované parametre repky ozimnej v maloparcelkových pokusoch v sezóne 2019 / 2020 v NPPC VÚRV, VŠS Vígľaš - Pstruša  
 
Odroda: ES Imperio
Sejba: 22.8.2019
Dávka (l/ha) Termín apl. jeseň jar  
ø dlžka koreňa (cm) ø hmotnosť koreňa (g) ø dlžka koreňa (cm) ø hmotnosť koreňa (g)  
Kontrola     20,93 4,88 13,35 6,1  
Galleko koreň
Galleko kvet a plod
0,8
0,8
9.10.2019
21.4.2020
25,5 12,75 21,69 14,95  
             

Tab. 1 Sledované parametre repky ozimnej v maloparcelkových pokusoch v sezóne 2019 / 2020 v NPPC VÚRV, VŠS Vígľaš - Pstruša

      Pre tých, ktorí nestihli jesennú aplikáciu tiež existuje riešenie – aplikácia prípravkov Galleko koreň a Galleko univerzál na jar. V porastoch repky ozimnej odporúčame aplikáciu spomínaných prípravkov spolu v TM s mimokoreňovou výživou alebo insekticídom. Aj tu však platí – čím skôr, tým lepšie. Rastliny sa tak po zime rýchlejšie dostanú do kondície a skráti sa čas potrebný na regeneráciu. Táto aplikácia sa osvedčila aj na porasty poškodené spásaním vysokou zverou. Obr. 2 zachytáva jedince z pokusného variantu, kde sa Galleko aplikovalo na jar.

Obr. 2 Repka ozimná, ES Imperio. Vpravo Galleko koreň a Galleko univerzál (0,4 + 0,4 l/ha), vľavo kontrola. Foto 7.4.2020, NPPC – VÚRV, VŠS Vígľaš – Pstruša (okres Detva, SR).

Obr. 2 Repka ozimná, ES Imperio. Vpravo Galleko koreň a Galleko univerzál (0,4 + 0,4 l/ha), vľavo kontrola. Foto 7.4.2020, NPPC – VÚRV, VŠS Vígľaš – Pstruša (okres Detva, SR).

Fotodokumentácia bola vyhotovená 6 dní po aplikácii. Jedince z kontrolného variantu (neošetrené) na tom boli o niečo lepšie, ako ošetrené jedince. No tento stav sa v priebehu vegetácie zmenil (obr. 3).

Obr. 3 Repka ozimná, ES Imperio. Vpravo Galleko koreň a Galleko univerzál (0,4 + 0,4 l/ha), vľavo kontrola. Foto 23.6.2020, NPPC – VÚRV, VŠS Vígľaš – Pstruša (okres Detva, SR).

Obr. 3 Repka ozimná, ES Imperio. Vpravo Galleko koreň a Galleko univerzál (0,4 + 0,4 l/ha), vľavo kontrola. Foto 23.6.2020, NPPC – VÚRV, VŠS Vígľaš – Pstruša (okres Detva, SR).

     Za krátku dobu sa pozitívne účinky aplikácie prejavili. Mohutnejšie stonky, funkčný koreň, lepšie vetvenie rastlín priniesli svoje ovocie. Výsledkom bolo navýšenie úrody v pokusnom variante takmer o 14% (tab. 2). Tento príklad zároveň potvrdzuje tú skutočnosť, že technológia Galleko je určená nielen pre kvalitné porasty. Svoje ovocie, v podobe lepšej úrody, prinesie aj aplikácia na slabých a poškodených parcelách.

Úrodové výsledky repky ozimnej v maloparcelkových pokusoch sezóne 2019 / 2020 v NPPC VÚRV, VŠS Vígľaš - Pstruša
  Dávka l/ha Termín aplikácie Úroda (t/ha) HTS (g)
Kontrola     4,38 4,7
Galleko koreň
Galleko kvet a plod
0,8
0,8
9.10.2019
21.4.2020
4,92 5,2
Galleko koreň
Galleko univerzál
0,4 +
0,4
30.3.2020 4,99 5,1
         
       

Tab. 2 Úrodové parametre repky ozimnej v maloparcelkových pokusoch v sezóne 2019 / 2020 v NPPC VÚRV, VŠS Vígľaš - Pstruša

    Vynikajúce výsledky dosiahli prípravky Galleko aj v maloparcelkových pokusoch prebiehajúcich v repke ozimnej v OSEVA PRO s.r.o. Výzkumná stanice travinářská Rožnov – Zubří (okres Vsetín, ČR). Aplikácia už spomínaných prípravkov Galleko univerzál a Galleko koreň na začiatku jari bola posilnená ešte aplikáciou prípravku Galleko kvet a plod. Ten sa aplikuje na začiatku kvitnutia porastov. Jeho vplyv je viditeľný na dĺžke kvitnutia porastu, funkčnosti koreňovej sústavy až do posledných vegetačných fáz a protistresovom pôsobení. To je zabezpečené aj vďaka pôsobeniu protistresových prvkov a výťažkov z morských rias. Úlohou protistresových prvkov je pomôcť jedincom prekonať negatívne vplyvy počasia (chlad, teplo, nedostatok a nadbytok vlahy). Čiastočne túto funkciu plnia aj výťažky z morských rias. Riasy sú získavané z miest, ktoré sú charakteristické dlhými odlivovými a záplavovými fázami. Sú tak vystavované značných stresom. Schopnosť odolávať týmto stresom prenášajú aj na ošetrené rastliny. Aj vďaka týmto účinkom dosiahol pokusný variant navýšenie úrody vo výške 9% v porovnaní s kontrolou. Podrobnejšie výsledky sú uvedené v tab. 3.

Úrodové parametre repky ozimnej v maloparcelkových pokusoch v sezóne 2019 / 2020 v OSEVA Pro s.r.o. VST Rožnov Zubří
       
Odroda: Alibaba Dávka l/ha Aplikácia Úroda t/ha
Kontrola     3,58
Galleko koreň +
Galleko unvierzál
Galleko kvet a plod
0,4 +
0,4
0,8
jar
zač. kvit.
3,91
Galleko koreň
Galleko koreň +
Galleko univerzál
Galleko kvet a plod
0,8
0,3 +
0,3
0,6
jeseň
jar
zač. kvit.
3,99
     

Tab. 3 Úrodové parametre repky ozimnej v maloparcelkových pokusoch v sezóne 2019 / 2020 v OSEVA Pro s.r.o. VST Rožnov Zubří

Z uvedených výsledkov vyplýva, že Galleko riešenie pre repku ozimnú sa aj v tomto roku osvedčilo. Svoje opodstatnenie mala nielen aplikácia celej technológie, ale aj čiastočné zásahy (jeden až dva vstupy) prispeli k ekonomicky významnému navýšeniu úrody. Zo skúsenosti však odporúčame aplikáciu celej technológie, dosahované výsledky sú tak stabilnejšie. Prichádza čas, pripraviť sa na jarnú sezónu.  Galleko by v porastoch repky na jar rozhodne nemalo chýbať.

Mgr. Martin ŠOTIK, GALLEKO®SK s.r.o.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down