Prechodné obdobie, ktoré zahŕňa tri týždne pred a tri týždne po pôrode je veľmi kritické pre dojnice. Je spájané s hormonálnymi zmenami, prechodom zo stavu zasušenia do stavu laktácie, s poklesom príjmu krmiva a prechodom z kŕmnej dávky na báze objemového krmiva na krmivo bohaté na rýchlo fermentovateľné uhľohydráty.
Jedna z dvoch dojníc v stáde je postihnutá jednou alebo viacerými metabolickými poruchami. Hoci etiológia a patogenéza väčšiny metabolických porúch nie je úplne známa, navrhnuté boli rozdielne preventívne a liečebné stratégie.
Výživa zvierat zohráva kľúčovú úlohu v prevencii metabolických porúch po pôrode a počas laktácie. Metabolické poruchy ako sú subakútna bachorová acidóza, syndróm stučnenia kráv, hypokalcémia, syndróm stukovatenia pečene, ketóza či syndróm nízkej tukovosti mlieka môžu mať významný vplyv nielen na priebeh laktácie u dojníc, ale aj na fertilitu.
Na základe našich predchádzajúcich štúdií možno uviesť, že veľmi dôležitá je genetická predispozícia k chorobnosti, výživa zvierat, metabolické poruchy, narušenie imunitného systému, zvýšenie predispozície k vnímavosti na infekcie v praktickej podobe ako sú poruchy reprodukčného aparátu, mliečnej žľazy a pohybového aparátu. Tieto vyššie uvedené problémy majú tendenciu spájania sa s vysokou úžitkovosťou dojníc, avšak všetky sú regulovateľné dobrými nutričnými praktikami, tak počas obdobia zasušenia, ako aj laktácie.
Metabolizmus je súhrn všetkých fyzikálnych, chemických a metabolických procesov v živých bunkách alebo v organizme, a to vo vzťahu k absorbcii, štiepeniu alebo syntéze nevyhnutných organických molekúl v organizme. Metabolické procesy sú spájané s uvoľňovaním rôznych metabolitov, ktoré sú použité ako stavebné zložky alebo degradované a vylučované z organizmu ako zvyšky.
Viac sa dočítate v článku Prof. MVDr. GABRIELA KOVÁČA, DrSc., Dip. ECBHM z UVLF Košice - v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 8.