Postup vegetácie je brzdený pravidelnými ochladeniami, ale nič to nemení na potrebe ošetrovania proti chorobám a škodcom.
Pre drobné ovocie, najmä egreše, upozorňujeme na americkú múčnatku egreša. Významné pre jej obmedzenie sú preventívne opatrenia, napr. výber vzdušných lokalít, vhodný, skôr širší spon výsadby, vyrovnaná výživa, najmä neprehnojovanie dusíkom, a správny rez zabezpečujúci vzdušnosť krov. Najdôležitejší je však výber odrody! Medzi odolné odrody patria napr. červenoplodé Rokula, Rolanda a Hinnonmaki Rod, bieloplodé Invikta a Rixanta, stredne odolné Strážov, Chryso a podobne. Náchylné až veľmi náchylné sú napr. Bílý nádherný, Citrónový obří, Produkta, Roman, Šolcova naděje, Zlatá figa a pod. Silne ohrozené výsadby egrešov s pravidelnými výskytmi možno chemicky ošetriť pred kvitnutím prípravkami Discus (ochranná lehota 21 dní), Zato 50 WG alebo Magnicur Core (ochranná doba 14 dní), sírnatými prípravkami Sulfurus (aj v malospotrebiteľskom balení - MB) a Sira BL (ochranná lehota 7 dní), ďalej prípravkom Vitisan (ochranná doba 1 deň), biologickým prípravkom Serenade Aso alebo pomocným prípravkom Aqua Vitrin K (aj MB). Maximálne sa ošetruje štyrikrát, raz pred kvetom a trikrát po odkvitnutí. Plody s viditeľnými príznakmi je najlepšie mechanicky odstrániť, ani chemický zásah už nezníži ich napadnutie.
Vopred upozorňujeme, že začiatok mája je v bežnom roku obdobím škodlivosti podkopáčikov, ktorí patria medzi tzv. mínujúcich škodcov jabloní. Podkopáčiky začínajú lietať po odkvitnutí jabloní. Ich rojenie však u nás nemožno signalizovať pomocou feromónových lapačov, pretože nie sú oficiálne povolené. Hospodárske škody vznikajú iba v najteplejších oblastiach Slovenska, teda v okresoch Dunajská Streda, Komárno a juh okresov Galanta, Šaľa a Nové Zámky. Na ostatnom území bývajú ich škody nízke, až zanedbateľné. Za rok mávajú podkopáčiky 2 až 3 generácie, ochrana je najdôležitejšia pre prvé dve generácie. Na chemickú ochranu v čase rojenia približne na prelome apríla a mája možno použiť prípravky Decis EW 50, Decis Protech (aj v MB), Delta EW 50, Dinastia, Karate Zeon 5 CS (aj MB), Ninja Zeon 5 CS a Lambdol a len v MB balení Decis Al, Sanium Ultra, Sanium Ultra Al a Samuraj alebo v čase kladenia vajíčok o 5 - 7 dní neskôr po rojení prípravok Spintor (aj MB). Okrem toho je povolený prípravok NeemAzal T/S, ktorý sa aplikuje najneskôr na konci kvitnutia.
Ďalej upozorňujeme na kvetárku kapustovú, ktorá poškodzuje priesady kapustovej zeleniny. Za suchého počasia sú škody vyššie. Preventívna ochrana spočíva v správnom striedaní plodín, ničení burín a v odstraňovaní poškodených rastlín s larvami v predošlom roku. Na sledovanie rojenia a odchyt múch sa používajú pomocné prípravky dostupné aj v MB balení Arboband-lepové dosky biele, Stopset B a Biele lepové doštičky, ktoré sa do porastov umiestňujú po vysadení sadeníc. Ochrana má opodstatnenie iba v prípade opakovaných silných výskytov v predchádzajúcich rokoch.
Na chemickú ochranu sú povolené pyretroidné prípravky Koron 100 SC a Delmetros 100 SC (účinná látka deltamethrin), ktoré sa aplikujú pri zistení prvých dospelcov, a ďalej prípravok Benevia (účinná látka cyantraniliprole), ktorý sa aplikuje na začiatku kladenia vajíčok, pred výskytom prvých lariev v rastovom štádiu 9 listov najneskôr, keď vegetatívne časti rastlín dosiahli typickú veľkosť.
Ing. STANISLAV BAROK, ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín