Hlavnou zásadou pre welfare dojárne musí byť to, aby v pohode boli nielen dojené kravy, ale i dojiči. Toto platí pre požiadavky na nešmykľavú podlahu, na jednoduchý a nenáročný prístup k vemenu, ako aj na ľahký vstup a výstup kravy do a z dojárne.
Kravy by mali na dojace miesta vstupovať bez nátlaku alebo len so „symbolickým“ nátlakom, a to s motivačným pocitom, že budú čoskoro zbavené dráždivého pretlaku mlieka vo vemene. Vstupu dojníc na dojace miesto preto nesmie byť bránené nevhodnými bránkami, šmykľavou podlahou, nedostatočným osvetlením, pravouhlými či protismernými zatáčkami alebo vysokými schodíkmi.
Schodíky v chodbách
Schodíky v preháňacích, resp. naháňacích chodbách vytvárajú pre kravy určité prekážky. Platia tu určité pravidlá, ktoré musia rešpektovať to, že do dojárne chodia aj kravy krívajúce, staršie či vysokogravidné. Tam, kde je možné vyhnúť sa schodíkom, je účelnejšie zvoliť inú možnosť. Pokiaľ je možný sklon podlahy v oboch smeroch <= 8 %, potom je vhodné obísť sa bez schodíkov.
Ak sa však zvolia schodíky, potom musia byť s výškou minimálne 12 cm, maximálne 22 cm. Pri vyšších schodíkoch ako 22 cm je vysoká pravdepodobnosť toho, že kravy pri presune späť budú zo schodnice skákať, a to s veľkou možnosťou pádu a poranenia. A to nastane vtedy, pokiaľ je dĺžka schodnice menšia než šikmá dĺžka tela (160 - 190 cm). Krátke schodnice (menej ako 65 cm), presun zvierat výrazne spomaľujú, ale tiež znižujú istotu chôdze kráv, vzhľadom na ich obmedzené „stereovidenie“ na krátku vzdialenosť. S tým súvisí i kvalita podlahy chodieb. Najpomalšia chôdza, resp. najkratšia dĺžka kroku bola zaznamenaná pri zaroštovaných chodbách; najrýchlejší presun a najdlhšia dĺžka kroku bola na chodbách pokrytých pryžovou rohožou s „gombíkovým“ dezénom.
Ostrá zatáčka
O správnosti priamych chodieb nie je pochýb. Priamy smer pohybu zvierat významne urýchľuje a uľahčuje ich presun, a to s minimalizáciou rizík poranení. Výrazné zmeny smeru chôdze v naháňacích chodbách nie sú vhodné aj preto, že krava potrebuje vidieť cieľ svojej cesty. Preto je nevyhnutné, pokiaľ sa nedá vyhnúť pri projektovaní náhlych zmien smeru chodieb, dať prednosť oblúkovitým riešeniam, ktoré nespomaľujú presun. Pokiaľ je nevyhnutná ostrá zatáčka, potom musí byť roh vybavený otočným valcom, ktorý zníži nebezpečenstvo tvrdého nárazu boku kravy o stenu.
Viac sa dočítate v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 19.