07.06.2021 | 07:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vplyv odrohovania na welfare a produkciu teliat

Odrohovanie teliat mliečneho dobytka je praktizované takmer vo všetkých chovoch. Niektorí chovatelia však pred odrohovaním teľatám nepodávajú žiadne prostriedky na utlmenie bolesti. Aktuálne vedecké poznatky ale ukazujú, že teľatá počas odrohovania i po ňom pociťujú intenzívnu bolesť.

Okrem toho bolesť z neho pretrváva až 3 týždne. Nie je preto prekvapujúce, že odrohovanie má negatívne dôsledky na welfare a produkciu teliat. Jeho negatívne dôsledky sa však dajú znížiť.
O tom, akú veľkú rolu zohrávajú rohy v živote dobytka, nemáme veľa poznatkov. Vieme, že rohy z evolučného hľadiska predstavujú výhodu, pretože slúžia na obranu proti predátorom a na boj medzi jedincami rovnakého druhu o zdroje (napr. samice). Okrem toho môžu byť indikátorom zdravotného stavu jedincov. Dobytok používa rohy aj pri starostlivosti o tie časti tela, na ktoré inak nedosiahne.
Vo vhodných podmienkach (napr. na pastve s nízkou hustotou) si rohaté jedince od seba udržujú väčšie osobné vzdialenosti, čo vyúsťuje do menšieho množstva fyzických interakcií a tak aj k stabilnejšej sociálnej štruktúre. Predpokladá sa tiež, že rohy zohrávajú malú úlohu v termoregulácii. Na základe limitovaného množstva vedeckých prác, ktoré máme k dispozícii, sa zdá, že chýbajúce rohy významne nezhoršujú welfare (životná pohoda) dospelého dobytka v chovateľských podmienkach.
Pod pojmom odrohovanie teliat sa rozumie deštrukcia rohovej pučnice a okolitého tkaniva, aby sa zabránilo vyrasteniu rohu.

Viac sa dočítate v príspevku Mgr. Kataríny Bučkovej, Ph.D. v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 23.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down