Teľatá ustajnené v komerčne dostupných, plastových vonkajších ustajňovacích búdach, tzv. iglu, ktoré v lete stoja nechránené na páliacom slnku, sú vystavované obrovským horúčavám. Vtedy sa môžu zmeniť na žeravú pec.
Výhodou odchovu v búdkach je výborné vetranie a zminimalizované šance na prenos chorôb. Avšak na teplotný stres teliat sa akosi zabúda a problém sa často zanedbáva.
Teľatá majú síce väčšie požiadavky na teplo ako dospelý hovädzí dobytok, ale pri vonkajšej teplote nad 25 °C už hľadajú tienisté miesta. Ako útočisko im slúži predovšetkým najbližšie iglu. Ak však počas horúcich letných dní slnko páli dlhé hodiny priamo na iglu, môžu sa tieto chrániace búdky zmeniť na rozpálenú pec. Obmedzený vnútorný priestor - plánovaný hlavne na to, aby sa pri chladnom počasí postupne cez telesnú teplotou teliat ohrial - sa pre nich stáva tepelnou pascou. Tej zvieratá často nemôžu uniknúť, lebo mimo iglu nie sú chránené a sú vystavené slnečným lúčom. Hlavne tmavé zvieratá sa zahrievajú veľmi rýchlo.
Dôležité je, aby výbeh a priestory na kŕmenie boli zastrešené. Takto zostanú teľatá chránené pred dažďom, ako aj silným slnkom. Dostatočne veľké previsy nad týmito priestormi zabezpečia, aby podstielka ostala suchá, aj keď je veterno a prší. Zároveň poskytujú príjemné pracovné prostredie pre ošetrovateľov teliat.
Strecha nad búdami vytvára optimálnu mikroklímu. Keď je nad búdou aj výbehom strecha, teľa sa samo rozhoduje, či chce byť vnútri v búde a úplne chránené, alebo vonku, kde môže dýchať čerstvý vzduch. Strecha tiež poskytuje dobré pracovné prostredie ľuďom, ktorí pracujú s teľatami. Tie najmenšie teľatá si vyžadujú najviac pozornosti, a to je aspekt, ktorý by sa nemal podceňovať. Teľatám chutí iba čerstvý a suchý koncentrát. Aj to je dôvod, prečo je strecha taká dôležitá ako ochrana pred počasím.
Viac sa dočítate v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 32.