27.01.2022 | 05:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Piliarka egrešová napáda egreše i ríbezle

Egreš obyčajný a ríbezľa sú hostiteľmi piliarky egrešovej (Hoplocampa chrysorrhoea), ktorá je rozšírená v strednej a západnej Európe. Najväčšiu škodu spôsobujú larvy. Tie v prípade veľkého premnoženia môžu spôsobiť dokonca holožery.

Výskyt škodcu býva nepravidelný, avšak pri svojom premnožení môže spôsobiť vážne poškodenia pestovaných hostiteľských druhov.

K príznakom patria nepravidelné požerky na listovej čepeli, pričom niekedy škodca listy obžiera až po hlavné žily. Na rube listov žijú larvy, ktoré sú sfarbené do zelena, ktoré majú posledný článok žltkastý. Sfarbenie hlavy larvy sa postupne mení z čiernej na zelenú s hnedou trojuholníkovou škvrnou na čele a hnedými pásikmi nad očami. Larva dorastá do 10 mm. Dospelce sú čierne a na krídlach, ktoré sú blanité, majú výraznú tmavšiu žilnatinu. Samčeka od samičky dokážeme rozlíšiť vďaka zmenám vo sfarbení nôh. Kým pre samčeka je typické čierne sfarbenie, samičky majú nohy žltobiele. Samičky kladú vajíčka, ktoré majú elipsovitý tvar.

Piliarka egrešová prezimuje ako larva v zámotkoch plytko v pôde. V priebehu jarného obdobia sa larvy zakukľujú. Dospelcov môžete pozorovať v máji, pričom v tomto mesiaci začína oplodnená samička klásť vajíčka do listov hostiteľa (pred kladením vajíčka samička kladielkom nareže listovú čepeľ a do tohto otvoru následne vloží vajíčko). Z nakladených vajíčok sa liahnu po 8 - 11 dňoch larvy, ktoré požierajú listovú čepeľ. Do 18. dní larvy ukončia svoj vývoj a zakukľujú sa medzi listami v hnedom vajcovitom zámotku. Škodca môže mať v našich podmienkach aj tri generácie v priebehu roka. Posledná generácia lariev sa na jeseň presúva do pôdy, kde škodca prezimuje.

V jarnom období odporúčame pravidelné vizuálne hodnotenia zdravotného stavu výsadieb, ktorých účelom je zistenie výskytu piliarky egrešovej už vo fáze prvých príznakov. Na jeseň je vhodné pod krami vykonať plytkú kultiváciu pôdy. Chemická ochrana sa vykonáva proti larvám už pri zistení prvých symptómov poškodenia listov, najlepšie hneď po odkvitnutí krov. V našich podmienkach však nie je povolený žiadny prípravok na ochranu rastlín určený proti piliarke egrešovej.

Ing. IVANA BUGRIOVÁ, ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín

 

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down