27.01.2022 | 05:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stádo ošípaných má redukovať stúpajúce počty husí na letisku

S úmyslom predísť stretu lietadiel s vtákmi a zvýšiť bezpečnosť leteckej dopravy sa amsterdamské letisko Schiphol pustilo do zaujímavého projektu, v ktorom hlavnú úlohu hrajú ošípané.

Na letisku Schiphol, jednom z najvyťaženejších v Európe, má stádo ošípaných redukovať narastajúce počty husí, ktoré môžu narážať do lietadiel a v krajných prípadoch spôsobovať i letecké nešťastia, uvádza denník Guardian.
Projekt má na starosti holandské Ministerstvo infraštruktúry a vodohospodárstva v spolupráci s tamojšími hospodárskymi spoločnosťami Buitengewone Varkens (zaoberajúca sa chovom ošípaných vo vonkajších podmienkach) a RVR Loonbedrijf (firma dodávajúca poľnohospodárske stroje a techniku). Počas projektu bude aktivita vtákov porovnávaná s oblasťou s ošípanými a s referenčným úsekom bez zvierat. Úspešnosť sa potom určí nielen vizuálnym pozorovaním, ale i prostredníctvom špeciálneho vtáčieho radaru, ktorým sa sleduje výskyt vtákov v širšej oblasti Schipholu.
„Ak ošípané uvidia hus, pôjdu ju skontrolovať, čím ju i nevedomky prinútia k odletu. Na hluk lietadiel si ošípané zvykli pomerne rýchlo a prispôsobili sa, a zdá sa, že letisko pre nich nie je nepríjemným prostredím,“ uviedol Stan Gloudemans zo spoločnosti Buitengewone Varkens, ktorý tvrdí, že prítomnosť prirodzene zvedavých prasiat dáva veľkú šancu odháňať vtáctvo z okolia.
K bezpečnosti letovej prevádzky v súvislosti s vyháňaním vtáctva sa vyjadrilo aj samotné holandské letisko. V Schiphole je asi 20 „vtáčích“ dispečerov, ktorí pozorujú oblohu 24 hodín denne a votrelcov z ranvejí (vzletová a pristávacia dráha) vyháňajú pomocou rôznych zvukov alebo laserových lúčov. Okrem toho sa snažia vytvárať pre vtáky čo najmenej atraktívne prostredie, napríklad i tým, že plochy okolo dráh osievajú špeciálnymi druhmi tráv.
Pre letisko predstavuje vtáctvo trvalý problém už mnoho rokov. Každá zrážka s vtákmi sa starostlivo zaznamenáva. Za rok 2018 - 2019 ich okolo Schipholu napočítali 565, najviac v lete. Za sezónu 2020 - 2021 ich počet klesol na 259, najmä kvôli obmedzovaniu lietania pre pandémiu koronavírusu.
Zatiaľ išlo o pilotný projekt na šesť týždňov. Na dvojhektárovom pozemku medzi dvomi ranvejami si tak voľný výbeh užívala dvadsiatka bravov, ktorých úlohou bolo jednoducho hlavne žrať - na tamojších pozemkoch sa totiž pestuje repa a zvyšky z poľnohospodárstva sú lákavou potravou pre husi a ďalšie vtáky. Prasatá ich jednoducho mali zožrať skôr, a navyše priamo ich prítomnosť vtáky odrádzala. Husi sa v krajine dosť množia, v súčasnosti je ich v Holandsku desaťkrát viac než v roku 1970. Prvá fáza projektu sa skončila, teraz sa budú presne vyhodnocovať údaje z radarov i priame pozorovania. Potom by sa pozemok z dvoch hektárov mohol postupne rozšíriť až na dvetisíc.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down