Ošípané sú veľmi dôležitým zdrojom potravy a kostrová svalovina je jednou z najpodstatnejších zložiek pre jej spracovanie. S pribúdajúcim počtom ľudí na Zemi rastie i spotreba mäsa, v Českej republike a v európskych krajinách všeobecne, najmä bravčoviny.
Tieto faktory a tlak na čo najvyššiu produkciu môžu viesť chovateľov k nezákonným aplikáciám anabolických steroidných látok, ktoré pôsobia ako stimulátory rastu svaloviny.
V poslednej dobe je najväčším problémom aplikácia tzv. „koktejlov anabolík“ tvorených širokým spektrom anabolických látok s veľmi nízkymi koncentráciami, ktoré sú v potravinách ťažko detekovateľné a je ťažké ich kvantifikovať klasickými detekčnými metódami. Aj malé koncentrácie steroidov však v tkanivách spôsobujú rozsiahle zmeny v štruktúre a tieto zmeny by sa do budúcnosti mohli stať ďalším nástrojom pre dôkaz ilegálnej aplikácie anabolických steroidov do bravčového mäsa.
Anabolické steroidy sú synteticky vyrobené látky odvodené od samčieho pohlavného hormónu testosterónu. Majú výrazný anabolický účinok na tvorbu bielkovín, teda i na rast svalového tkaniva, preto sú aplikované u zvierat i ľudí za účelom rýchleho nárastu svalovej hmoty.
Viac sa dočítate v odbornom týždenníku Roľnícke noviny.
Je treba sa zaoberať takouto kontroverznou témou, ktorá je v Európe tabu? Použitie akýchkoľvek stimulátorov rastu je prísne kontrolované a aplikácia hormonálnych preparátov zakázaná. Kvôli masívnemu využívaniu rastových hormónov vo výžive výkrmových zvierat dokonca neakceptujeme import mäsa z USA. Treba veľmi citlivo zvážiť, či téma nevyvolá u laickej verejnosti, našich konzumentov, negatívny účinok v nákupných zvykoch, lebo si budú myslieť, že sa tak deje aj u nás. Jeden článok môže vyvolať negatívne emócie bez racionálneho podkladu a reálnej hrozby. Za našich chovateľov ošípaných môžem potvrdiť, že žiadne prípravky na báze rastových hormónov nie sú používané, neboli a nebudú. Pokrok v úžitkovosti sa dá dosiahnuť tvrdou prácou, dobrou genetikou a kvalitnou modernou výživou zvierat.