Príjemná klíma v maštali je rovnako dôležitá pre teľatá, ako aj chovateľov. Ako pri jej plánovaní zosúladiť základné faktory svetla, vzduchu a pohybu?
Pozícia ležoviska: Ak je ležovisko dobre nastlané, suché a chránené pred prievanom, teplota nehrá veľkú úlohu. Mokré miesto na ležanie a mokrá srsť odvádzajú viac telesného tepla. Navyše, prievan často nevedomky odoberá zvieratám potrebné teplo v ležovisku. Studený vzduch padá v teplejších maštaliach k zemi. Vstupuje napríklad cez otvorené okná, otvorené poklopy, hrebeňové otvory a chybné, netesniace brány. Pomôcť môžu sťahovacie alebo sklápacie kryty (stropy) alebo drevené kryty nad ležoviskom.
Teľatá oddeliť od zvyšku stáda: Ak sú v tej istej maštali ustajnené kravy, mladý dobytok a teľatá, použitý teplý vzduch v zime cirkuluje od kráv k teľatám. Hlboká podstielka je často najnižším miestom v maštali, kde je menej tepla a hromadí sa oxid uhličitý. Priestorové oddelenie maštale pre teľatá od zvyšku maštale tomu zabraňuje a umožňuje samostatné vetranie a kompletné čistenie. V starých budovách môže byť v jednotlivých prípadoch potrebné nútené vetranie. Voľné miesto prerušuje reťazce infekcií. Veľkorysé voľné vetranie je možné najlepšie z južnej strany s uzatvárateľnou otvorenou prednou stranou. Po vyčistení maštale schnú povrchy na južnej strane rýchlejšie; UV-lúče sú jediným prirodzeným zabijakom vírusov. Chov teliat v iglu ponúka čerstvý vzduch bohatý na kyslík a mikroklímu.
Koterce na otelenie s výhľadom na stádo: Teľatá prichádzajú na svet najlepšie v dobre nastlaných kotercoch na otelenie s dobrým vizuálnym kontaktom na stádo a s dobrými možnosťami pozorovania okolia v čistom prostredí. To znamená, menej stresu pre kravu a bezproblémové vstávanie a líhanie. Koterec by mal byť veľký cca 4 x 4 metre.
Celý článok je uverejnený v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 12.