O našom ovčiarstve sa toho už veľa napísalo, lebo práve chov oviec už v dávnej minulosti tvoril podstatný spoločenský prínos, pretože bol zdrojom nielen mäsovej výživy a kvalitnej kožušiny, ale ovečky dávali i mlieko a z neho vyrobené tradičné ovčie mliečne špeciality.
Môžeme byť hrdí na svoje tradície i na naše ovčie výrobky, preto si treba vznik a vývoj ovčieho mliekarstva stále pripomínať, poučiť sa z chýb a hľadať nové možnosti pre rozvoj ovčieho mliekarstva. V prvých počiatkoch mliekarstva prevažovalo spracovanie ovčieho mlieka pred kravským, ktoré sa tu udomácnilo až v neskoršom období stredoveku.
Získavaním mlieka už v dávnoveku sa súčasne samovoľným prekýsaním získavalo kyslé mlieko a z neho po oddelení srvátky aj syr, čo je vlastne tvaroh. Takto si ľudia tiež na území Slovenska vyrábali domáci, tzv. kyslý syr, a to tvaroh čerstvý alebo i vysušený. Neskôr, keď začali mlieko zhromažďovať do zásob, uchovávali mlieko aj v žalúdkoch domácich zvierat a zistili, že tam dochádza ku koagulácii, t. j. k vyzrážaniu mlieka a vznikla tak syrenina, z ktorej po odkvapkaní srvátky vznikol syr a srvátka. Takto získali v minulosti tzv. sladké syry, t. j. syry získané zrážaním čerstvého mlieka extraktom zo žalúdkov cicajúcich mláďat jahniat alebo teliat.
Viac sa dočítate v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 40.