17.10.2022 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tvorba a prevádzka životaschopnej včelnice

Slovensko je krajinou s veľmi pestrou včeľou pastvou, dlhou tradíciou včelárenia ako jedného z najstarších zamestnaní našich predkov. Časy sa menia a tak sa v dnešnej digitálnej dobe musíme starať o to, aby odbor „neukradli“ špekulanti.

Včelárenie od južných agátových oblastí pri Dunaji s nadmorskou výškou okolo 100 metrov až po úpätia tatranských štítov garantuje veľkú pestrosť slovenských medov. Žiaľ, tmavých lesných, medovicových medov ubúda a znáška z nich sa vydarí len s každým piatym rokom.
Čo sa týka počtov chovaných včelstiev jednotlivými včelármi, v prevahe sú drobní včelári s niekoľkými desiatkami včelstiev. Fariem s počtami nad 150 včelstiev je iba niekoľko percent z celkového stavu. Pokračuje sa v tradícii našich dedov a otcov, ktorí si príjmami zo včelárenia vylepšovali rodinný rozpočet.  Početnosť chovov a príjmov z nich obmedzoval aj ekonomický systém socialistického zriadenia. Následkom toho bolo, že zo včelstiev sa viac vyberalo a menej sa vracalo, ako by sa bolo patrilo. Na nápravu situácie sme mali viac ako 30 rokov, no nič podstatné sa nezmenilo.

Aktuálne sa k sťaženiu pridala i súčasná inflácia a ekonomická stagnácia, čo investičný dlh odboru ešte zvýšia. Celospoločenský prospech včelárskeho odboru, ktorého hodnota nepozostáva len z vyprodukovaného medu, ale podstatu tvorí vysoká pridaná hodnota v udržiavaní ekologickej rovnováhy, sa prehliada ako samozrejmosť, ktorá funguje automaticky. Pritom predstavuje zhruba 3-tisíc €/včelstvo/rok. „Ľad pod nami“ sa bude iba stenčovať, ak sa progres odboru v okolitých krajinách bude  zvyšovať, a u nás si budeme iba podriemkávať. 
V predaji dovozových medov preberajú iniciatívu obchodné reťazce, no i u nás už začínajú podnikať subjekty – rozmiešavači medu. Kilogram slovenského medu nemožno vyprodukovať za 3,20 eura, napriek tomu je v  reťazcoch za túto cenu v ponuke... Ako z kola von? Riešenie by sa našlo, len treba byť pri  jeho realizácii dôsledný. Tých málo prostriedkov, čo slovenské včelárstvo má ročne  k dispozícii, možno rozdeliť i rozumnejšie. A tým pomôcť ceste k reálnej budúcnosti včelárstva na Slovensku, ktoré si neuvedomuje, na akom tenkom ľade sa nachádza.

Viac sa dočítate v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 42.

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down