Vysoká produkcia mlieka, optimálne reprodukčné ukazovatele a dobrý zdravotný stav by mali byť cieľom každého chovateľa dojníc. Tieto ciele je možné dosiahnuť len vtedy, ak dojniciam poskytneme adekvátne chovateľské prostredie a plnohodnotné vybilancované kŕmne dávky.
Chovateľské prostredie musí dojniciam zabezpečiť vhodné podmienky pre realizáciu prirodzeného správania a životných potrieb, ako sú pohyb, príjem krmiva, napájanie a odpočinok. Prostredníctvom kŕmnych dávok dojnice prijímajú živiny potrebné pre krytie záchovnej a produkčnej potreby. Veľmi dôležitou súčasťou v chove dojníc je aj správne riadenie a monitorovanie stáda. Jednou z možnosti, ako správne riadiť stádo je použitie tzv. smart technológií.
Moderné informačné a komunikačné technológie sú považované za kľúčové prvky pre dosahovanie lepších výsledkov a zvyšovania efektivity výroby. Spojenie smart technológií s hovädzím dobytkom prináša prostredníctvom rôznych senzorov, kamier či aplikácií mnoho výhod. Možnosť monitorovania zvierat na diaľku zníži potrebu fyzických kontrol a vystavovania dojníc stresom.
Existuje viacero technológií, pomocou ktorých dokážeme na diaľku monitorovať pohyb a celkovú aktivitu zvierat, zmeny v správaní, resp. včasné odhalenie rôznych zdravotných porúch. V tomto článku chceme čitateľom priblížiť dve technológie, ktoré používame na Vysokoškolskom poľnohospodárskom podniku SPU, s. r. o., farma Oponice a na Poľnohospodárskom družstve Kozárovce.
Prvou smart technológiou je monitorovanie aktivity dojníc, kde je z hľadiska hodnotenia úrovne výživy veľmi dôležitým ukazovateľom dĺžka prežúvania počas dňa...
Viac sa dočítate v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 22.