Metabolické ochorenia často prebiehajú subklinicky a vznikajú väčšinou z chýb vo výžive a kŕmení. Cielené pátranie po príčinách môže pomôcť obmedziť výskyt metabolických porúch.
Poruchy metabolizmu, alebo tiež metabolické ochorenia kráv môžu mať vážny dopad na ekonomiku celého stáda, najmä ak sa vyskytujú často ako skupinový problém.
Na poruchy látkovej výmeny sa nie vždy hľadí ako na ochorenie v zmysle klinickom či patologickom. Pri metabolických poruchách je typické, že veľmi často prebiehajú subklinicky, teda v skrytej či chronickej forme. Preto sú pre ošetrovateľov i pri bezprostrednom kontakte so zvieratami zriedka viditeľné, o to výraznejšie sa ich pôsobenie prejaví neskôr, napr. vo forme zhoršenej plodnosti, nízkej úžitkovosti alebo v krátkom produkčnom živote kráv.
Voľakedy vychádzali ochorenia spojené s výživou častejšie z nedostatku niektorej zložky krmiva. Dnes tieto poruchy vznikajú predovšetkým v dôsledku nesprávne zostavenej kŕmnej dávky, z kŕmnej dávky neodpovedajúcej druhu či kategórii alebo pri náhlej zmene krmiva. Ďalej môžu mať na narušenej látkovej výmene vinu niektoré látky obsiahnuté v krmive, cudzie predmety alebo kontaminované krmivá. Ak sa metabolické problémy objavujú často, alebo ako skupinový problém, je vhodné postupovať pri riešení systematicky a od základu.
To zahŕňa zhromaždenie všetkých dostupných informácií o chorých zvieratách: poradie a štádium laktácie, priebeh telenia, mliečna úžitkovosť v predchádzajúcej laktácii, aktuálna mliečna produkcia, laktačná krivka, obsah mliečnych zložiek ako sú tuk, bielkovina, laktóza, močovina a somatické bunky, kŕmna dávka v období státia na sucho i v dobe laktácie, množstvo koncentrovaných krmív, včítane priebehu zmien telesnej kondície, zdravotná anamnéza.
Ide o to, aby sa podarilo nájsť pokiaľ možno čo najviac spojitostí medzi podobne chorými zvieratami a vďaka tomu odhaliť príčiny. Príslušná liečba, ale najmä odpovedajúca prevencia, z toho potom môže vychádzať.
Viac sa dočítate v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 37.