16.10.2023 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Biologická bezpečnosť v chovoch ošípaných

Slovenská asociácia chovateľov ošípaných (SACHO) zorganizovala 27. septembra odbornú konferenciu s názvom Biosecurity v chove ošípaných.

NITRA. Biosecurity - biologická bezpečnosť je hlavnou cestou boja proti šíreniu afrického moru ošípaných (AMO). Ide o chorobu, proti ktorej neexistuje vakcinácia a pri ktorej žiadne liečenie nepripadá do úvahy. V prípade potvrdenia nákazy v chove je nevyhnutné v súlade s legislatívou všetky vnímavé zvieratá v chove bezodkladne utratiť. Najdôležitejšou prevenciou je teda biologická ochrana chovov.
Podľa slov Martina Nevolného, riaditeľa SACHO, zvyšovanie povedomia o tomto ochorení predchádza vzniku hospodárskych škôd, ktoré sú viac než katastrofické pre všetkých zúčastnených. V prípade AMO je prevencia pred nakazením rozhodne lacnejšia a účinnejšia ako riešenie dôsledkov nákazy. Zodpovedný prístup Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR (ŠVPS SR) a jej regionálnych veterinárnych správ prináša výsledky, príkladom je zavedenie tzv. zástrelného za účelom zníženia denzity diviačej zveri. Tiež preventívne kontroly fariem na opatrenia proti zavlečeniu AMO a na zabezpečenie biologickej bezpečnosti posúva všetkých chovateľov vpred k bezpečnejším chovom. Hlavnou úlohou SACHO je koordinácia zúčastnených strán, odborná diskusia a prinášanie poznatkov aj z medzinárodného prostredia.

Potrebujeme plán

Andrej Gajdoš, výkonný podpredseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) zhodnotil aktuálny stav ošípaných z pohľadu 6 rokov. „Ide o rapídny pokles, keď sme zo stavu ošípaných 614-tisíc klesli na 363-tisíc, t. j. 40 % pokles v rámci celkového počtu ošípaných a 34 % v rámci počtu prasníc. Viditeľné je to najmä porovnaní spred 20 rokov, keď sa u nás chovalo 1 443 000 ošípaných; v prípade prasníc ide o pokles zo 105-tisíc na 24-tisíc. Tento stav sa dlhodobo nepodarilo zmeniť. Zmena je však nevyhnutná najmä z politického pozadia, aby boli vytvorené podmienky na rozvoj chovu ošípaných na Slovensku,“ konštatoval Andrej Gajdoš.
„Opačný trend možno badať vo vývoji diviačej zveri - počas 20-ročného obdobia stavy stúpli z počtu 28-tisíc na 33-tisíc; v prípade vysokej zveri badať nárast z 53- na 118-tisíc. Ide o trend, s ktorým sa nechceme zmieriť,“ uviedol podpredseda SPPK s tým, že chovatelia na jednej strane chcú rozširovať svoje chovy zvierat, na strane druhej im v tom kladie prekážky nielen striktná európska legislatíva, ale aj vidiečania. „Postaviť novú ošipáreň v dedine sa podobá na revolúciu. Verejnosti treba vysvetľovať, aký význam má chovať ošípané doma a nedovážať ich. Potrebujeme od nového vedenia MPRV SR plán - kde chceme v budúcnosti byť a tomu následne prispôsobiť aj výzvy, rozširovanie spracovateľského priemyslu, výstavbu nových bitúnkov. Zlepšiť osvetu u spotrebiteľov, aby vyhľadávali v obchodoch slovenské potraviny - slovenské bravčové mäso.“

Celý článok je uverejnený v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 42.

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down