Článok sa zameriava na základnú problematiku obdobia pôrodu a popôrodného ošetrenia mláďat. Upozorňuje na rizikové faktory, ku ktorým môže v súvislosti s pôrodom a následnou popôrodnou starostlivosťou o novorodené mláďa v období jeho adaptácie dochádzať. S výskytom týchto faktorov sú následne spojené rôzne zdravotné komplikácie, ktoré môžu vyústiť až do perinatálnej mortality.
Pre novorodené zvieratá sú prvé okamihy ich života mimo maternicovej dutiny z pohľadu funkčných zmien relatívne náročné. Po pretrhnutí pupočného povrazca a ukončení placentárnej výživy sa musí novorodenec adaptovať na život v podmienkach vonkajšieho prostredia, ktoré sa líšia (je nesterilné s odlišnou teplotu) od prostredia intrauterinného.
Mláďatá sa musia po pôrode samostatne nadýchnuť, významne sa mení cirkulácia krvi a musí dôjsť k stabilizácii acidobázického stavu do dynamickej rovnováhy medzi zásadami a kyselinami (fyziologická hodnota pH krvi u dospelých sa pohybuje v úzkom rozmedzí 7,36 - 7,44). Pri mláďatách sa po pôrode vyskytuje mierna popôrodná acidóza (znížené pH krvi), ktorá sa skoro stabilizuje v súvislosti s príjmom kolostra (Piccione et al. 2006; Bezděková et al. 2020). Podľa štúdie Bezděkovej et al. (2020) prebehne pri novorodených kozľatách stabilizácia vnútorného prostredia do 2 hodín po napití sa mledziva s tým, že namerané hodnoty pH u zdravých novorodených kozliat sa pohybovali od 7,31 pred napitím a 7,40 po napití. Miera (stupeň) acidózy tak rozhoduje o ďalšej popôrodnej starostlivosti i zdravotnom stave zvierat. Čím je stupeň acidózy väčší, tým majú mláďatá nižšiu šancu na prežitie.
Novorodencom tak musí začať správne pracovať metabolizmus, kardiovaskulárne i termoregulačné mechanizmy (Nowak et Poindron 2006). Okrem funkčných zmien dochádza v organizme aj k početným morfologickým zmenám (dozrievanie črevnej sliznice a iné). Tvorba vhodných podmienok pre správny odchov mláďat tak začína už v období gravidity (dobrým zdravotným stavom matky) a vlastným pôrodom.
V súvislosti s pôrodom a následnou adaptačnou fázou mláďat na vonkajšie podmienky existujú rôzne riziká, ktoré môžu mať negatívny dopad na ďalší priebeh odchovu.
Viac sa dočítate v príspevku MVDr. LENKY KUDĚLKOVEJ, Ph.D. z Mendelovej univerzity v Brne - v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 18.