Kukurica na siláž je považovaná za „kráľovnú“ medzi obilninami. Pre svoj rýchly rast, vysokú tvorbu biomasy, dobrú chutnosť a absenciu antinutričných zložiek patrí medzi najvýživnejšie krmivá vo výžive prežúvavcov.
Je to vysoko energetické krmivo s nízkym obsahom bielkovín bežne skrmované dojnicami, často v kombinácii s iným krmivom s vysokým obsahom bielkovín, ako je napr. lucerna. Kukurica je tiež uprednostňovaná pred inými krmovinami na výrobu siláže kvôli jej vysokému obsahu škrobu a dostatočnému množstvu rozpustných cukrov potrebných pre správny priebeh silážovania. Kukurica patrí medzi plodiny C4. Vzhľadom na meniace sa klimatické zmeny, sú to rastliny (plodiny), ktoré vedia lepšie hospodáriť s vodou - spotrebujú trikrát menej vody a môžu rásť v podmienkach sucha alebo vysokej teploty. Na zemi tvoria asi 5 % všetkých rastlín.
Kukuričný škrob
Nároky vysokoúžitkových dojníc na koncentráciu živín a najmä energie sú vysoké. Najviac zastúpenou živinou v zrne kukurice je škrob. Z celkového množstva sacharidov pripadá na škrob 60 - 70 %, na cukry 1,5 - 5 % a na dextríny 1 - 6 %. Z hľadiska chemického zloženia je škrob heterogénny polysacharid skladajúci sa z dvoch polymérov, amylózy a amylopektínu. Obsah amylózy a amylopektínu závisí od druhu rastliny a kultivaru. Prevažná väčšina škrobov pozostáva z 20 - 25 % amylózy a 75 - 80 % amylopektínu. Podiel amylózy a amylopektínu v zrne kukurice závisí od druhu. Dent kukurice obsahujú okolo 50 % amylózy, kým kukurice flint (voskové, tvrdé kukurice) obsahujú až 97 % amylopektínu, zvyšok tvorí amylóza. Dent kukurice (konský zub) majú vyššiu degradovateľnosť škrobu v bachore ako flint kukurice, v dôsledku ich múčneho endospermu a zníženej sklovitosti. Dent kukurica má mäkký, škrobový endosperm s malou, vrúbkovanou oblasťou na korune zrna. Na druhej strane, flint kukurica má tvrdý sklovitý endosperm, ktorý sa ťažšie melie na múku. Z hľadiska bachorovej degradovateľnosti a črevnej stráviteľnosti u prežúvavcov sú medzi týmito kukuricami rozdiely.
Výživná hodnota kukurice na siláž do značnej miery závisí od charakteristík degradácie škrobu v bachore. Endosperm kukurice obsahuje > 85 % škrobu, ktorý je dôležitý pre bachorovú fermentáciu. V typickej kukuričnej siláži sa pohybuje obsah škrobu okolo 25 - 30 % z celkovej sušiny. Stráviteľnosť škrobu je výrazne ovplyvnená štádiom zrelosti, spracovaním zrna a dĺžkou silážovania a koreluje s obsahom bielkovín. Steblá kukurice sú zvyčajne nutrične chudobné v porovnaní so zrnom či celou rastlinou. Obsahujú obmedzený obsah vo vode rozpustných sacharidov, nízky obsah bielkovín a vysoký obsah neutrálne detergentnej vlákniny.
Viac sa dočítate v príspevku Ing. ZUZANY MLYNEKOVEJ, PhD. a Ing. ZUZANY FORMELOVEJ, PhD. z NPPC - VÚŽV Nitra - v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 29.