Celosvetovo sa zdá, že populačná hustota diviakov narastá, ale tiež aj väčší kontakt medzi hostiteľmi. Poznatky o ochoreniach cirkulujúcich v populácii vo voľnej prírode môžu byť významné nielen pre zachovanie a produkciu chovu hospodárskych zvierat, ale tiež pre zdravie ľudí.
Diviaky prirodzene osídľujú rozsiahle oblasti v Európe a v Severnej Afrike, presahujúc do Srí Lanky, Indonézie, Japonska, Taiwanu a Kórey. Vo väčšine oblastí, kde bol diviak introdukovaný, hybridizácia s voľne držanými domácimi ošípanými vedie ku kríženiu, produkujúce často tzv. divé ošípané. Divo žijúce ošípané sú bežné v Južnej USA, Austrálii a na Novom Zélande.
Hoci diviaky vymizli z mnohých oblastí Európy na konci 17. storočia, ich počet narástol opäť v poslednej polovici 20. storočia. Zvýšenie populačnej hustoty diviakov stúpa so zreteľom na individuálnu schopnosť a welfare, poškodenie vegetácie a zvýšenie prevalencie infekčných chorôb a parazitóz. Stav na Slovensku k 31.1.2022 - jarné kmeňové stavy podľa nahlásenia boli 33 945 ks. Odlov za poľovnú sezónu 2022/2023 bol 51 889 ks.
Územná ekológia a sociálna štruktúra
Diviaky sú prezentované v rôznom množstve, v prostredí naprieč distribučnými oblasťami, avšak existuje preferencia pre lesné prostredie. Sú to zvieratá držiace sa v čriedach, žijúce v skupinách rôzneho počtu. Diviačice so svojimi mláďatami sú najčastejšie skupiny pozorované v prirodzených podmienkach. Dospelé diviaky sú pozorované v skupinách na jeseň a v zime, hoci samce obvykle obľubujú samotárske správanie. Zgrupujú sa v priestore v dôsledku sociálneho správania a nepravidelnej prístupnosti krmiva, zvlášť v jesenných mesiacoch. Vysoká hustota a nedostatok vody v stredozemských krajinách počas leta tiež prispieva k agregácii diviakov, a je predpokladané, že sociálna správanie zohráva úlohu v epidemiológii niektorých vírusových ochorení ako sú Aujezskyho choroba. Sociálna štruktúra prispieva k tvorbe kontrolných programov chorôb.
Celý článok Prof. MVDr. GABRIELA KOVÁČA, DrSc., Dip. ECBHM z UVLF Košice je uverejnený v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 37.