Štetinavec orechový (Calliteara pudibunda) patrí do triedy Insecta (hmyz) a radu Lepidoptera (motýle). Dospelého jedinca môžeme charakterizovať ako stredne veľkého motýľa s rozpätím krídiel 50 až 60 mm, ktorý je sivohnedého sfarbenia. Ide o univoltínny a polyfágny škodlivý organizmus, ktorý je rozšírený v rámci celého územia Európy.
Škodca sa usadzuje v lesoch, parkoch a záhradách. Jeho hlavnou hostiteľskou rastlinou je orech. Ďalšími hostiteľskými rastlinami sú buk, dub a hrab, ale aj rôzne ovocné dreviny. Populácie škodcu sa kalamitne v Európe vyskytujú pravidelne raz za 20 - 30 rokov. Tieto prepuknutia sa náhle končia po 1 - 3 rokoch v dôsledku postupnej úmrtnosti lariev účinkom patogénov.
Poškodenie býva hlavne viditeľné koncom júla, v auguste a septembri. Prvotné príznaky napadnutia sa prejavujú na listoch hostiteľských rastlín ako drobné dierky, ktoré spôsobujú larvy prvých vývojových cyklov. Listy bývajú úplne obžraté larvami starších vývojových cyklov (až v 3. instare). V období silného výskytu môžu byť úplne odlistené listnaté dreviny, a to najmä buk. Samička kladie sivé vajíčka v skupinkách po 50 - 100 kusoch na kmeň stromu, čo sťažuje ich objavenie. Larvy sú bylinožravé a viditeľne chlpaté. Vyskytujú sa v 2 farebných formách, a to v jasnej žltozelenej a hnedej. Dôležité je poznamenať, že defoliácia (odlistenie) počas jesene nie je pre hostiteľské dreviny až taká nebezpečná ako počas jarných mesiacov. Vyskytnúť sa môže aj odumretie hostiteľských rastlín pri kombinácii s inými stresovými účinkami. Keďže škodca prezimuje v štádiu kukly, napr. v štrbinách kôry, tak zimná teplota môže byť dôležitým faktorom obmedzujúcim rast jeho populácie. Práve meniace sa klimatické podmienky (zvyšujúca teplota) napomáhajú rozšíreniu škodcu.
V rámci ochranných opatrení sa odporúča odstránenie a spálenie napadnutých a odumierajúcich konárov. Na chemickú ochranu na našom území nie sú autorizované/povolené žiadne prípravky na ochranu rastlín. Osobitná ochrana iba proti štetinavcom sa nerobí, pretože bežne ošetrované sady nebývajú poškodzované týmto škodcom. V zahraničných štúdiách je spomínaná možnosť ochrany, ktorá sa vykonáva pomocou prípravkov na báze baktérie Bacillus thuringiensis subsp. Kurstaki, alebo na báze vírusov jadrovej polyhedrózy (NPVs). Ďalšou možnosťou je využitie svetelných lapačov (light traps).
Ing. MAROŠ LUČAJ, ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín