Vertikála slovenského bravčového mäsa je jeden z najtvrdších orieškov na rozlúsknutie cesty k jej progresu. Pri sebestačnosti do 30 percent, zhruba polovice vývozu a 85 percent dovozu bravčového mäsa sa ako krajina s touto situáciou nemôžeme uspokojiť.
Na Slovensku klesá počet odporazených zvierat, nielen slovenských. Zaznievajú myšlienky, že by sme sa nemali, že nie sme schopní to posunúť a milión dôvodov, ako sa to nedá by nestačilo ani na obsah týchto novín. Po dlhej dobe zdecimovanej vertikály sa začiatkom októbra podarilo usporiadať spoločnú konferenciu s názvom Ako ďalej slovenské bravčové. Aj týmto chcem za tento počin všetkým poďakovať - spoluorganizátorom, prednášajúcim a účastníkom. V závere konferencie odznelo, že na slovenskom bravčovom záleží, je vysoko cenené, nutrične a aj kvalitatívne.
Máme pred sebou veľkú výzvu s cenou, a to na obidvoch stranách; cenové nožnice strihajú svoje neúprosné metre. Ako ich uzavrieť? Ako vypočítať? Ako podporiť? Ako to urobiť spolu a ako spolu prežiť ako chovateľ, bitúnok, spracovateľ, obchodník, zákazník, podotýkam každý slovenský. Každý má svoje výzvy, špecifiká a objektívne príčiny. V európskom priestore a podľa každého ekonóma je v prvom rade dôležité saldo v obchode s bravčovým mäsom so živými zvieratami a s produktami. To je základom ekonomiky, v ktorej sa nachádzame.
Saldo je samozrejme negatívne, a to by mal byť náš cieľ číslo 1 na voľnom trhu. Keď máte kladné saldo, máte výrobu na svojom území, máte obrat, zamestnancov, dane, odvody - život. Ak nemáte saldo, nie ste konkurencieschopný v priestore Európskej únie. Pozeranie sa len na seba a uzatváranie nikdy nikomu nepomohlo, a keď, tak len dočasne a neudržateľne. Ak nebudeme mať saldo, nemôžeme následne budovať ani sebestačnosť. To je prvý a veľmi dôležitý fakt.
Celý článok Ing. MARTINA NEVOLNÉHO, riaditeľa Slovenskej asociácie chovateľov ošípaných - je uverejnený v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 43.