Poľnohospodárstvo je jedným z najvýznamnejších sektorov národného hospodárstva, pretože zabezpečuje výživu obyvateľstva a významne vplýva na ráz krajiny. Na druhej strane je však producentom emisií amoniaku, ktoré znečisťujú životné prostredie a negatívne vplývajú na zdravie ľudí i zvierat.
Amoniak (NH3) sa vyskytuje vo vode, v pôde a v ovzduší ako dôsledok prirodzených prírodných procesov, priemyselnej činnosti, ale aj intenzívneho chovu hospodárskych zvierat. Z ekologického hľadiska predstavuje látku znečisťujúcu životné prostredie, ktorá zapríčiňuje obohatenie pôdy dusíkom, ovplyvňuje podzemnú, povrchovú vodu a vzduch, čo môže mať škodlivý efekt na ekosystémy. Jeho emisie poškodzujú životné prostredie tým, že sa podieľajú na vzniku kyslých dažďov a eutrofizácii pôdnych a vodných ekosystémov. Zároveň je nepriamym činiteľom klimatickej zmeny ako doplnkový zdroj oxidu dusného (N2O) po jeho depozícii a nitrifikácii a jeho schopnosťou znižovať kapacitu pôdy absorbovať metán (CH4).
Životnosť amoniaku vo vzduchu je pomerne krátka, rádovo niekoľko hodín až 5 dní. V pôde a vo vode ho okamžite viažu rastliny a mikroorganizmy. Z atmosféry sa dostáva späť na zemský povrch dvoma cestami, a to suchou depozíciou (absorpciou zemským povrchom a vodnými plochami) a mokrou depozíciou (dažďom a snehom). Deponovaný môže byť lokálne, ale aj na miesta vzdialené tisíce km od jeho zdroja, a to do vzdialenosti, za ktorú sa vzduch môže premiestniť za 5 - 6 dní.
Jeho negatívny vplyv sa prejavuje i na zdraví zvierat, pričom dráždi sliznice očí, nosa a hrdla. V maštaľnom prostredí sa vyskytuje zväčšia v subtoxických koncentráciách, ktoré však následkom kumulácie v organizme majú metatoxický efekt. Ten sa prejavuje znížením miestnej i celkovej imunity, a tak ľahším prienikom pôvodcov infekčných chorôb porušenými sliznicami. Jeho vysoké koncentrácie sú nebezpečné i pre obslužný personál, ktorý často trpí respiračnými ochoreniami v dôsledku jeho vysokých koncentrácií v ustajňovacích priestoroch.
Z exkrementov zvierat
Najväčšie množstvá emisií NH3 sú detekované v oblastiach s intenzívnou živočíšnou výrobou, pričom 80 - 95 % celkových emisií NH3 v Európe pochádza z poľnohospodárskych postupov, a to cca 80 % z exkrementov zvierat a 20 % z použitia umelých hnojív. Tento fakt platí aj pre Slovensko, kde emisie amoniaku z poľnohospodárstva tvoria až 97 %. V snahe zamedziť jeho uvoľňovaniu boli preto zavedené striktné opatrenia, tzv. emisné stropy. Na základe nich musí Slovensko znížiť emisie amoniaku do roku 2030 (oproti roku 2005) až o 30 % (Smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/2284). Taktiež produkcia emisií amoniaku z chovov ošípaných a hydiny, ktoré spadajú pod Integrovanú prevenciu a kontrolu znečistenia (IPKZ) je spoplatnená sumou 60 €/t/rok (Zákon č. 190/2023 Z. z. o poplatkoch za znečisťovanie ovzdušia).
Viac sa dočítate v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 49.