V poradí už desiata výsadba drevín v slovenských poľnohospodárskych družstvách v rámci projektu Plzeňského Prazdroja „Pre jačmeň“ sa uskutočnila minulý týždeň na pozemkoch podniku PPD Prašice.
Na okrajoch pôdneho bloku a pozdĺž poľnej cesty bolo vysadených 60 kusov drevín vrátane topoľov, pagaštanov a jarabín. Na jar 2025 je plánovaná ešte jedna výsadba, ktorá sa uskutoční v PD DEVIO Nové Sady.
Pestovanie sladovníckeho jačmeňa má na území Slovenska bohatú tradíciu, no posledné obdobie čelí výzvam, ktoré ho do budúcnosti ohrozujú. Ide totiž o plodinu mimoriadne citlivú na výkyvy počasia a meniacu sa klímu. Preto v roku 2022 prišiel Prazdroj v spolupráci s odborníkmi z Nadácie Ekopolis a s expertmi z Národného lesníckeho centra s projektom Pre jačmeň. Projekt prepojil pivovarníkov, pestovateľov a odborníkov s cieľom pomôcť tieto negatívne trendy zvrátiť.Je postavený na princípoch agrolesníctva, teda pestovania poľnohospodárskych plodín v kombinácii s drevinami na tej istej ploche. Cielene podporuje výsadbu drevín v lokalitách, kde budú mať najväčší dopad na posilnenie schopnosti pôdy zadržiavať vodu, zabránia pôdnej erózii a odnosom najúrodnejších častíc pôdy a zároveň prispejú k posilneniu biodiverzity a zmierňovaniu mikroklimatických extrémov.
Sladovnícky jačmeň – typická plodina aj exportná komodita
Ivan Tučník - manažér pre udržateľnosť v spoločnosti Plzeňský Prazdroj pri výsadbe v Prašiciach uviedol: „Projektom Pre jačmeň podporujeme lokálnych pestovateľov sladovníckeho jačmeňa a reagujeme tým na situáciu, ktorá nie je úplne pozitívna a to že nám výmera sladovníckeho jačmeňa dlhodobo klesá. Za posledných 15 rokov zhruba na polovicu ale pritom je to plodina ktorá je pre Slovensko typická a je významnou exportnou komoditou. Ambíciou projektu je zavádzanie prvkov agrolesníctva do poľnohospodárskej krajiny, preto podporujeme výsadbu stromov a obnovu krajinných prvkov tak ako ich poznáme z minulosti či už ide o aleje, remízky, medze a pod.“
Podpora lokálnych pestovateľov
Prazdroj si na kvalite surovín zakladá a zároveň sa ich snaží nakupovať čo najbližšie k svojmu pivovaru. „V roku 2023 sme nakúpili 100 % sladovníckeho jačmeňa od lokálnych dodávateľov, celkovo išlo o vyše 27-tisíc ton. V roku 2024 sa tento objem navýši na 30 500 ton,“ priblížil Ivan Tučník a dodal, že spoločnosť má za cieľ do roku 2030 nakupovať všetky poľnohospodárske suroviny od farmárov s udržateľným spôsobom produkcie a zásadne znížiť svoju uhlíkovú stopu v dodávateľskom reťazci. Aj preto hľadá spoločne s farmármi a odborníkmi cesty, ako pri pestovaní využívať nové prístupy, ktoré by pomohli zachovať dlhoročnú tradíciu pestovania sladovníckeho jačmeňa.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách 50/2024