Skupinové ustajnenie teliat mliekového dobytka má v súčasnosti stúpajúci trend. Je to nielen z dôvodu vyššieho záujmu chovateľov, ale aj kvôli zvyšujúcej sa automatizácii chovov. V článku som zhrnula aktuálne poznatky o pozitívnych vplyvoch ustajnenia v skupine na welfare a produkciu teliat v období mliečnej výživy. V článku sa zaoberám aj rizikami skupinového ustajnenia a uvádzam odporúčania pre prax.
Aby sme pochopili význam sociálneho kontaktu pre teľatá, je dôležité poznať ich prirodzené správanie. Domestikácia a šľachtenie mliekového dobytka síce pozmenili niektoré prirodzené prejavy jeho správania, sociálne správanie sa však zmenilo len veľmi málo. Zjednodušene teda možno konštatovať, že ani dlhoročná prax individuálneho ustajňovania teliat počas obdobia mliečnej výživy nepotlačila ich sociálny inštinkt.
Jednou z prvých štúdií o sociálnom správaní teliat je práca Vitale a kol. realizovaná v roku 1986 na dobytku žijúcom v poloprirodzených podmienkach. Výsledky ukázali, že prvé 2 - 3 dni po narodení je teľa skryté na mieste narodenia (napr. vo vysokej tráve). Matka sa pasie v okolí a pravidelne navštevuje teľa, aby ho nakŕmila a očistila. Tesne pred a po dojčení sa medzi matkou a teľaťom vyskytujú početné sociálne interakcie ako napríklad vzájomné oňuchávanie. Na 3. až 4. deň matka odvedie teľa do stáda.
Na tieto výskumy v roku 2007 nadviazali Grøndahl a kol. pozorovaniami v systéme neobmedzeného kontaktu teľaťa s matkou. Výsledky ukázali, že teľa ostáva v blízkosti matky prvé 2 týždne po narodení. Potom však už väčšinu času trávi v skupine iných teliat. Teľatá sa spolu hrajú a odpočívajú. Nie je teda prekvapujúce, že teľatá majú už v ranom veku veľkú motiváciu získať úplný sociálny kontakt s inými teľatami, ktorý zlepšuje ich emocionálny stav. Holm a kol. v roku 2002 testovali, či teľatá preferujú úplný kontakt s inými teľatami, alebo je pre ne dostatočný obmedzený kontakt, ktorý umožňuje individuálne ustajnenie. Výsledky ukázali, že teľatá sú viac motivované získať priamy kontakt s inými teľatami.
Celý článok je uverejnený v odbornom týždenníku Roľnícke noviny 1-2/2025.