Zmeny v poľnohospodárstve neobchádzajú ani spoločnosť AGROTOP Topoľníky a.s.
Na jar 2023 došlo aj k zmene vo vedení – podpredseda a predseda predstavenstva si vymenili svoje funkcie – Štefana Pappa na pozícii predsedu predstavenstva a aj na riaditeľskej stoličke nahradil Peter Podhorný. Naďalej však pokračujú v práci ako skúsený manažérsky tandem.
Obnova odrodovej skladby pre lepšie úrody jabĺk
Ďalšia zmena prebieha pozvoľnejšie v ovocinárskej výrobe. Z pôvodného jabloňového sadu, založeného v rokoch 1996-97, ktorý mal v tom čase 72 ha sa pomaly výmera znižuje na terajších 39 ha a ustáliť by sa mala na 30 ha. Dôvodov je na to viac. „Sady sú už staršie, v podstate tie pôvodné výsadby sme už postupne zlikvidovali, keďže mali takmer 30 rokov. Tam už nemôžeme očakávať takú kvalitnú úrodu, ako sme mávali niekoľko rokov dozadu, keď sme napríklad v roku 2019 z 50 ha zobrali 3 300 ton jabĺk. Veľké problémy nám robí aj počasie, už tretí rok po sebe nás postihli jarné mrazy a tie poškodili kvitnúce stromy. Chladné dni neprajú ani opeľovaniu, včely vtedy nelietajú, takže takéto problémy máme v poslednom období každoročne. Aj tento rok bola jar pre jablone veľmi nepriaznivá, mrazy sa vrátili aj trikrát, ovocie teda vôbec nevyzerá tak, ako by malo, preto úrodu za rok 2024 odhadujeme približne len na 1000 ton,“ hovorí riaditeľ spoločnosti Peter Podhorný a dopĺňa: „Investície do protimrazovej ochrany sú vysoké, do týchto starých výsadieb sa už neoplatia. Úplne sa však ovocinárstva vzdať nechceme, máme vybudované aj skladové a chladiace priestory, bolo by ich škoda nevyužiť, preto sme sa rozhodli znížiť výmeru a obnoviť odrodovú skladbu.“
Jablká – cestovatelia
K problémom so samotným pestovaním sa pridávajú veľké problémy s pracovnou silou, a následne aj s odbytom: „U nás na Slovensku je odbyt zeleniny a ovocia pre producentov nevýhodný. Chýba niečo také, ako boli voľakedy veľkosklady po celom Slovensku, ktoré naskladnili jablká a počas celej zimy dodávali do obchodov. Doba sa však zmenila a teraz veľkosklady obchodných reťazcov objednávajú pravidelné dodávky viacerých druhov ovocia alebo zeleniny. My však produkujeme len jablká, a trochu hrušiek. Nemôžeme im teda dodávať 5-6 druhov ovocia. Tým pádom sme pre nich neperspektívni a radšej si objednajú dodávky zo zahraničia,“ hovorí podpredseda predstavenstva Štefan Papp. Nádej nevidí Peter Podhorný ani v sľubovanej vyššej podpore špeciálnej rastlinnej výroby: „Darmo ju budú dotovať, keď to jednoducho nevieme potiahnuť až do samého konca. Pestovanie je jedna vec, to je iba začiatok, ale kam sa to bude predávať, to je väčší problém.“ Jablká z Topoľníkov teda už po niekoľko rokov putujú do Čiech, odkiaľ sa však časť po zabalení a pobyte v chladiacich zariadeniach vracia zase na Slovensko. „Samozrejme, že to nedáva zmysel,“ hovorí Štefan Papp a pokračuje: „Okrem potreby veľkých investícií to nemáme s kým robiť - chýbajú ľudia, a to nielen v ovocinárstve ale celkove v poľnohospodárstve. Mladí ľudia už na poli alebo v maštali jednoducho pracovať nechcú. Môžete im ponúkať hocikoľko, neprídu. Niečo zachránia zahraniční brigádnici, ale dlhodobo sa na takéto riešenie spoliehať nedá.“
Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny č. 3/2025