04.02.2025 | 11:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podpňovka obyčajná a hálkovec viničový

Škodlivý organizmus podpňovka obyčajná (Armillaria mellea) je huba, ktorá taxonomicky patrí do triedy Agaricomycotina, radu Agaricales, čeľade Physalacriaceae a rodu Armillaria. Ide o patogén, ktorý je rozšírený celosvetovo. Jeho výskyt môže byť zaznamenaný aj na Slovensku.

Vyskytuje sa iba lokálne, zväčša v starých ovocných sadoch alebo vo vinohradoch, ktoré sú v blízkosti s lesnými porastami. Huba uprednostňuje chladnejšie oblasti a ťažšiu pôdu. Má pomerne široké spektrom hostiteľských rastlín; medzi hostiteľov zaraďujeme figovník, orech, liesku, morušu, marhuľu, čerešňu, višňu, mandľu, dulu, broskyňu, hrušku, ríbezľu, ostružinu, vinič a mnohé ďalšie. Napáda aj rozličné lesné dreviny, ako napríklad jedľu, buk, smrek, borovicu či dub a podobne.
Patogén dokáže prežiť na drevnatých rastlinných zvyškoch v pôdnom prostredí. Priebeh infekcie vzniká kontaktom koreňov zdravých hostiteľských rastlín s koreňmi už infikovaných rastlín alebo napadnutým drevom v pôde. Infekciu okamžite neobjavíme v nadzemnej časti, tá sa začne prejavovať až pri zničení niekoľkých veľkých koreňov. V závislosti od podmienok prostredia a veku rastliny môže byť rýchlosť rozvoja huby progresívny (postupne strácajú svoju životaschopnosť), alebo môže rastlina náhle odumrieť. Výsledok infekcie koreňového systému často vedie k odumretiu iba jednej hlavnej vetvy na hostinskej rastline. Samotná kontrola je extrémne náročná.
V rámci ochranných opatrení odporúčame likvidáciu infikovaných hostiteľských rastlín Vykopať koreň spolu s jeho zvyškami, a tie následne spáliť. Dôležitý je aj správny výber miesta pre výsadbu, napr. rizikové sú miesta, kde sa nedávno odlesňovalo. Na chemickú ochranu v SR nie sú autorizované žiadne chemické prípravky na ochranu rastlín.

Hálkovec viničový

Hálkovec viničový (Calepitrimerus vitis) taxonomicky patrí do triedy Arachnida (pavúkovce), radu Acarida, čeľade Eriophyidae a rodu Calepitrimerus. Hlavnou hostiteľskou rastlinou je vinič hroznorodý. V rámci  ochranných opatrení sa nepriama ochrana viníc môže zabezpečiť pomocou prirodzených nepriateľov škodcu, a teda dravých roztočov z čeľadi Phytoseiidae a Tydeidae alebo strapiek z čeľade Aeolothripidae. Využiť možno aj pomerne jednoduchú ekologickú metódu tzv. Čulenovu pascu -  vinič sa po odkvitnutí nezreže tesne nad horným drôtom vedenia, ale nechajú sa nad ním 3 listy aj so zálistkami. Do nich sa postupne roztoče presťahujú z nižších častí kra. Časť nad horným drôtom sa nechá rásť a roztoče sa v nej rýchlo rozmnožujú. Všetko, čo je nad horným drôtom sa tesne pred štádiom mäknutia bobúľ odreže v čase medzi júlom a augustom. Odrezané pasce je potrebné zlikvidovať.
Chemické ošetrenie sa vykonáva na základe zhodnotenia výskytu škodcu v predchádzajúcom roku. Odporúčané je najmä pri pravidelnom výskyte škodcov či jeho premnožení. V rámci chemickej ochrany je povolený insekticíd Ortus 5SC, ktorý pôsobí ako kontaktný jed. Jeho účinná látka fenpyroximate patrí do skupiny pyrazolov. Mechanizmus účinku spočíva  v inhibícii mitochondriálneho transportu elektrónov. Prípravok je dostupný aj v malospotrebiteľskom balení (vhodný na použitie v záhradkách a predzáhradkách). Ošetrenie by malo prebehnúť na začiatku výskytu škodcu. Množstvo vody je 10 l/100 m2. Maximálny počet aplikácií za rok je jedenkrát. Ďalšou možnosťou je prípravok Typhlodromus Pyri SK. Tento biologický prípravok (bioagens) má účinnú zložku živé makroorganizmy Typhlodromus pyri. Dostupný je iba pre profesionálneho používateľa. Pred použitím oboch prípravkov odporúčame dôkladne prečítať návod na použitie, teda etikety prípravkov na ochranu rastlín.

Ing. MAROŠ LUČAJ, ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down