27.04.2025 | 02:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Perspektívna energetická rastlina ozdobnica čínska

Biomasa v podobe cielene pestovaných rastlín a drevín predstavuje aj v našej primárnej energetike perspektívny zdroj energie. Cielené pestovanie energetických plodín má pred sebou veľkú budúcnosť a to nielen ako producenta biomasy, ale tiež pre diverzifikáciu výroby na pôde.

Energetické plodiny zahrňujú širokú skupinu rastlín pestovaných v poľnohospodárstve, ktorých spoločným znakom je možnosť zámerného využitia vysokej produkcie ich biomasy na produkciu alternatívnej energie ako trvale obnoviteľného zdroja. Energetické plodiny znižujú produkciu emisií i nároky na agrochemikálie a viac šetria životné prostredie. Na ich pestovanie možno využiť i marginálne poľnohospodárske oblasti, nevhodné na potravové účely a pestovanie hospodársky najdôležitejších plodín a rastlín. Rozhodujúcim faktorom pestovania a využitia energetických plodín je cena produkcie biomasy ako biopaliva alebo suroviny pre výrobu biopalív, a tiež náklady na pestovanie. 

Perspektívna ozdobnica čínska

Na Slovensku je známa introdukovaná rastlina ozdobnica čínska, ktorá sa botanicky radí do čeľade lipnicovitých Poaceae. Ide o vytrvalú trávu vysokého vzrastu pripomínajúcu rákosie. Je to rastlina C4 typu, čo znamená, že efektívne využíva slnečnú energiu, vodu a živinypri tvorbe biomasy. V našich agroklimatických podmienkach je značne odolná voči chorobám a škodcom. V prvom roku pestovania je však náchylná na vymŕzanie a v počiatočných fázach rastu na zaburinenie. Zvýšenie zimovzdorovitosti sa vo svete rieši šľachtením z divorastúcich foriem Miscanthus sinensis A. x giganteus, M. sacchariflorus. Jej transpiračný koeficient je približne 250 l.kg–1 sušiny, čo je hodnota medzi cirokmi (200 l.kg–1 sušiny) a kukuricou (300 l.kg–1 sušiny). Náchylnosť na zaburinenosť sa objavuje v prvom, resp. maximálne druhom roku pestovania. Jednou z dôležitých podmienok úspešného pestovania tejto plodiny je zvládnutie ochrany proti burinám, čo platí najmä v roku založenia trváceho porastu až po zapojenie porastu v prvom, prípadne v druhom úžitkovom roku. Jej rozšírenie pestovania siaha od 100-350 m.n.m. V rebríčku výhrevnosti palív je ozdobnica čínska svojimi tepelnými vlastnosťami za čiernym uhlím a zemným plynom, avšak pred hnedým uhlím a palivovým drevom. Podľa intenzity výživy poskytuje porast tejto plodiny v podmienkach Východoslovenskej nížiny úrodu sušiny 6,6 – 8,7 t.ha-1, v roku založenia. V prvom úžitkovom roku je úroda sušiny ozdobnice čínskej v rozmedzí 32,9 – 41,0 t.ha-1 a v druhom až štvrtom úžitkovom roku to je 26,0 – 45,9 t.ha-1. Produkčná fáza tvorby nadzemnej hmoty, to znamená úrody biomasy nad 20 t.ha-1, nastáva v treťom roku pestovania.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down