Radi by sme priblížili a upozornili na americkú múčnatku egreša, ktorú spôsobuje mikroskopická huba Podosphaera mors-uvae patriaca do triedy Leotiomycetes. Prvotné príznaky napadnutia sú často viditeľné okolo mája.
Charakteristické príznaky sú pozorovateľné na mladých výhonkoch, listoch a plodoch. Objavujú sa tam typické biele škvrny tvorené múčnatým povlakom mycélia s konídiami mikroskopickej huby. Mycélium sa pomerne rýchlo rozširuje po celom povrchu výhonkov. Tie sa môžu deformovať a ich vrcholy odumrieť.
Dôležité sú preventívne opatrenia na zamedzenie šírenia, ako sú výber vzdušných lokalít, skôr širší spon výsadby, vyrovnaná výživa, neprehnojovanie dusíkom a správny rez zabezpečujúci vzdušnosť krov. Výber odrody sa pokladá za najviac dôležitý. Do spektra odolných odrôd patria napr. červenoplodé egreše Rokula, Rolanda a Hinnonmaki Rod, bieloplodé egreše Invikta a Rixanta či stredne odolné Strážov a Chryso. Za náchylné až veľmi náchylné sú pokladané napr. Bílý nádherný, Citrónový obří, Produkta, Roman, Šolcova naděje alebo Zlatá figa.
Výsadby egrešov s pravidelnými výskytmi možno chemicky ošetriť pred kvitnutím. Plody s viditeľnými príznakmi treba mechanicky zničiť, keďže chemický zásah už nezníži ich napadnutie. Na chemickú ochranu egrešov a drobného ovocia (podľa etikety) sú autorizované prípravky na ochranu rastlín:
- Pomocný prípravok Aqua Vitrin K s účinnou látkou vodné sklo draselné je dostupný aj v malospotrebiteľskom balení (MB), ktorý pôsobí ako preventívne ošetrenie voči hubovým chorobám. Aplikujte pred nástupom infekcie. Ošetrujte rosením alebo postrekom v intervale 7 - 10 dní. Maximálny počet aplikácií nie je obmedzený. Pri aplikácii postrekom či rosením ošetrenie ukončite po dokonalom ovlhčení rastlín, keď dochádza k odkvapkávaniu aplikačnej kvapaliny z povrchu rastlín. Dávka vody by mala byť 300 až 1 000 l/ha, resp. 3 až 10 l/100 m2. Odporúča sa použiť v kombinácii s pomocným prípravkom HF-Mycol v koncentrácii 0,4 %.
- Discus je čiastočne systémovo pôsobiaci fungicíd; účinná látka (kresoxim-methyl) sa premieňa na plyn a vytvára ochrannú vrstvu okolo rastliny. Ošetrujte pred kvetom preventívne, pretože rozhodujúce šírenie hubovej choroby nastáva po ukončení kvitnutia. Interval medzi postrekmi je 10 až 14 dní. Prípravok aplikujte max. trikrát v priebehu vegetácie. Dávka vody by mala byť 500 – 1 000 l/ha.
- Fytosave (účinná látka COS-OGA) pôsobí ako rastlinný elicitor. Dávka vody by mala byť 400 až 1 000 l/ha. Max. počet aplikácií je päťkrát za vegetačné obdobie plodiny. Interval medzi aplikáciami by mal byť 7 dní. Prvý postrek aplikujte pred výskytom choroby.
- Luna Sensation obsahuje 2 účinné látky fluopyram a trifloxystrobin s odlišným mechanizmom účinku. Fluopyram pôsobí systémovo a pôsobí proti klíčeniu spór a rastu mycélia. Trifloxystrobin patrí do skupiny strobilurínov a pôsobí ako inhibítor respirácie. Max. počet aplikácií za vegetáciu plodiny je dvakrát. Interval medzi aplikáciami by mal byť 14 dní. Dávka vody by mala byť 500 až 750 l/ha. Aplikujte preventívne alebo pri objavení sa prvých príznakov chorôb od fázy oddeľovania prvého kvetného púčika v strapci do fázy zberovej zrelosti plodov (BBCH 57 - 87).
- Nimrod obsahuje účinnú látku bupirimate a je absorbovaný listami a translokuje sa v xyléme (inhibuje sporuláciu, klíčenie spór a rast mycélia húb). Poľné použitie: aplikujte od rastovej fázy nalievania pupeňov do fázy 90 % vyvinutých plodov (BBCH 51-79). Max. počet ošetrení za rok štyrikrát. Interval medzi aplikáciami 12 až 14 dní. Dávka vody by mala byť 100 až 400 l/ha. Použitie v skleníku, hydropónii: Aplikujte od rastovej fázy prvého oddeleného listu do opadávania bobúľ na báze strapca (BBCH 11-89). Max. počet aplikácií na rastlinu štyrikrát. Interval medzi aplikáciami je 10 dní a množstvo vody by malo byť 300 - 600 l/ha.
- Serenade Aso je biologický fungicídny prípravok (aj v MB) s účinnou zložkou Bacillus amyloliquefaciens kmeň QST 713. Dávka vody by mala byť 200 – 1 200 l/ha; v MB 2 až 12 l/100m2. Max. počet aplikácií za vegetačné obdobie plodiny je šesťkrát. Interval medzi aplikáciami by mal byť 5 dní. Proti americkej múčnatke egreša ošetrujte od štádia nalievania kvetných púčikov do začiatku dozrievania (BBCH 51 - 85).
- Fungicídy Síra BL alebo Sulfurus (aj v MB) oba s účinnou látkou sulphur (síra), ktorá vďaka svojej rozpustnosti v tukoch ľahko preniká bunkovými membránami spór húb. Dávka vody je 1 000 l/ha; 10 l/100 m2 v MB pri prípravku Sulfurus. Max. počet aplikácii za vegetačné obdobie šesťkrát. Interval medzi aplikáciami by mal byť 7 až 10 dní. Prípravok aplikujte v čase infekčného tlaku choroby alebo pri výskyte prvých príznakov na bobuliach. Extrémne silné slnečné žiarenie v priebehu alebo tesne po aplikácii môže spôsobiť poškodenie plodiny.
- Vitisan je kontaktný fungicídny prípravok s preventívnym a kuratívnym účinkom. Jeho účinnou látkou je hydrogénuhličitan draselný. Pri bobuľovom ovocí sú pokyny na aplikáciu nasledovné: max. počet aplikácií za vegetačné obdobie je osemkrát, interval medzi aplikáciami by mal byť 7 až 10 dní, dávka vody by mala byť 500 až 1 000 l/ha. Ošetrujte v rastovej fáze od konca nalievania pupeňov až po začiatok opadávania listov (BBCH 3-93).
- Zato 50 WG; Magnicur Core a Triflo 500 sú širokospektrálne mezostémové listové fungicídy s účinnou látkou Dávka vody by mala byť 200 až 1 000 l/ha. Maximálny počet aplikácií je 1 až trikrát počas vegetačnej sezóny, interval medzi aplikáciami 7 až 14 dní. Egreše a ríbezle ošetrujte v rastovej fáze BBCH 19 (prvé listy celkom vyvinuté) až BBCH 81 (začiatok dozrievania).
Pri použití všetkých vyššie menovaných prípravkov na ochranu rastlín je podmienkou vychádzať na základe pokynov pre ich aplikáciu, ktoré sú uvedené na etikete konkrétneho prípravku na ochranu rastlín!
Ing. MAROŠ LUČAJ, ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín