Vrtivku orechovú - Rhagoletis completa (Tephritidae, Diptera) pozná už snáď každý záhradkár. V posledných rokoch výrazne poznačila úrodu orechov na Slovensku. Pestovatelia, najmä záhradkári reagovali rôzne. Niektorí rezignovali a po významných škodách sa rozhodli pre radikálne riešenie a jednoducho orechy vypílili. Niektorí sa rozhodli čeliť tomuto škodcovi, nie vždy však tým správnym spôsobom a preto nemali uspokojivé výsledky. Tí, ktorí robili ochranu odporúčaným správnym spôsobom, dočkali sa aj vytúženej, dobrej úrody a v pestovaní orechov pokračujú ďalej.
Dôležité je z tohto pohľadu načasovanie ochrany v správnom termíne a ten je 10 až 15 dní po prvom chytení imága vrtivky orechovej na žltú lepovú dosku. To je však len začiatok, postreky treba aplikovať aj následne každých 7 až 10 dní. V rokoch 2022 a 2023 začal nálet vrtiviek neskôr, až po 15. júli. Dôvodom bolo chladné počasie v jarnom období. Neskorší začiatok náletu imág znamená aj neskoršie napadnutie orechov a tým aj neskorší prejav príznakov poškodenia, čiže sčernenia orechov. Prevládal preto názor, že v danom roku nebudú orechy poškodené. No opak bol pravdou. Ak nebola realizovaná ochrana, orechy v septembri sčerneli.
Ako to bolo v minulom roku
V minulom roku (rok 2024) bol prvý polrok výrazne teplý, dokonca najteplejší od začiatku merania teplôt na Slovensku, a preto aj nálet vrtivky začal skôr až o dva týždne ako rok predtým. V Nitre a okolí sme prvé imága vrtivky na žltých lapačoch zistili už začiatkom júla, presnejšie 3. júla. Prvé postreky treba robiť už v nasledujúcom týždni, čo znamená od 15. júla. Koncom júla a v prvej dekáde augusta sme na žltých lepových doskách na juhu západného Slovenska chytili malý počet imág tohto škodcu. Zvýšený výskyt sme zaznamenali až začiatkom druhej dekády augusta a trval až do konca augusta. Neskorý silný nálet imág spôsobil podobný jav ako to bolo v dvoch predošlých rokoch - ešte v auguste bol len malý počet s typickými symptómami na orechoch (sčernenie oplodia orecha). Mnohí pestovatelia preto predpokladali, že nebude veľa poškodených orechov. Všetci však vieme, ako to dopadlo, v septembri orechy sčerneli.
Čo môžeme očakávať v tomto roku?
Prvý polrok roku 2025 bol chladnejší ako v minulom roku, takže môžeme očakávať, že výlet imág vrtivky orechovej začne neskôr. Sledovať nálet je však potrebné ako obvykle, koncom júna - začiatkom júla treba inštalovať žlté lepové dosky do koruny stromu a sledovať nálet imág (múch vrtivky orechovej) na žlté lepové dosky.
Bionómia škodcu – vývoj škodcu
Ochranu robíme na základe bionómie (vývoja) škodcu, ktorú treba dokonale poznať, Vrtivka orechová prezimuje v štádiu kukly v pôde pod stromami. Imága vyletujú obyčajne začiatkom júla, v závislosti od teplôt v jarnom období. Mušky lietajú až do konca septembra, najpočetnejší výskyt je v júli a auguste. Dospelé jedince sa vyskytujú 40 dní. 8 dní po objavení múch dochádza k páreniu. Po niekoľkých dňoch od párenia samičky kladú vajíčka pod povrch zeleného oplodia. Jedna samička počas života nakladie 300 – 400 vajíčok, kladie ich do znášok od 15-20 vajíčok do komôrky v oplodí plodu, ktorú najskôr sama vyhĺbi. V oplodí orecha je obyčajne len jedna komôrka, lebo samička označí plod feromónmi, čo ostatné samičky odpudzuje od nakladenia vajíčok. Z vajíčok sa za 5 dní liahnu larvy a živia sa v oplodí 3 až 5 týždňov. Dorastená larvy opúšťa oplodie a zakuklí sa v pôde v hĺbke 10 – 15 cm, kde prezimuje.
Nepriama ochrana
Z mechanických spôsobov ochrany sa odporúča najneskôr v júni prikryť pôdu pod stromami orecha netkanou textíliou, ktorá zabráni výletu dospelých jedincov, múch z pôdy. Netkanú textíliu je potrebné nechať až do jesene – do opadu všetkých orechov, aby sa zabránilo zavŕtaniu lariev do zeme. Pred zimou je vhodné zem pod orechom zrýľovať.
Na jar sa odporúča postrek pôdy pod stromom prípravkami na baze entomopatogénych hub, ktoré ničia kukly škodcu v pôde. U nás je zatiaľ registrovaný prípravok na báze entomopatogénych húb Beauveria bassiana a Metharizium anisopliae a tiež aj na báze baktérií. Tieto prípravky sa môžu aplikovať aj koncom leta – začiatkom jesene proti larvám, ktoré po dokončení vývoja padajú na pôdu a tam sa v hĺbke 5 – 10 cm zakuklia.
Larvy z prvých liahnutí opúšťajú oplodie orecha ešte keď je orech na strome a zavŕtajú sa do zeme pod orechom. Neskôr, keď orechy padajú na zem, napadnuté majú v oplodí ešte larvy z posledných liahnutí. Na jeseň je potrebné spadnuté orechy priebežne zbierať. Málo napadnuté orechy je potrebné očistiť od oplodia a toto oplodie, ktoré môže obsahovať ešte larvy, ako aj úplne sčernalé orechy je potrebné zlikvidovať.
Spálenie napadnutých orechov je však zakázané. Spaľovať orechové lístie je naviac obrovským nezmyslom aj z rastlinolekárskeho hľadiska, pretože život a činnosť vrtivky vôbec nesúvisí s listami orecha. Najvhodnejšie je priebežne, ako orechy padajú, vyberať najviac napadnuté plody a hodiť ich do suda s vodou. Čiastočne napadnuté orechy je potrebné očistiť a oplodie hodiť tiež do suda (larvy sa vo vode utopia). Po opadnutí všetkých orechov a utopení lariev vodu zo suda treba vyliať pod orech a orechy s oplodím zo suda zkompostovať alebo umiestniť do nádoby určenej na zber záhradného odpadu. Zlikvidovať larvy môžeme aj iným spôsobom, vykopaním hlbšej jamy, do ktorej sa napadnuté orechy a napadnuté oplodie priebežne vhadzujú a potom sa jama zasype.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.