Zimné semináre spoločnosti KWS sa v posledných rokoch nesú mottom „Kukurica v praxi“ a pojednávajú o problémoch, ktoré zaujímajú pestovateľov. V tomto roku kukurica dosť vytrápila ako poľnohospodárov, tak aj výrobcov osív. Preto cieľom zimného seminára spoločnosti KWS Semena, s.r.o., ktorý sa začiatkom decembra už tradične uskutočnil v priestoroch historického kaštieľa v Mojmírovciach bolo okrem osevu 2014 sprostredkovať informácie, ako zabezpečiť stabilizáciu úrod kukurice a zvýšiť tak konkurencieschopnosť Slovenska medzi ostatnými krajinami.
Slovenskej republike sa síce začiatkom tohto tisícročia podarilo zvýšiť úrody kukurice, v porovnaní s Českou republikou však rastová krivka nemá až takú výraznú rastovú tendenciu. Úrody rok po roku dramaticky stúpajú v susednom Rakúsku. Podobne je na tom aj Nemecko. Francúzsko v tomto roku zaváhalo. Naopak, úrody rastú na Ukrajine. Podľa Ing. Ivana Dzubáka zo spoločnosti KWS Semena, ak bude krajina, kde sa momentálne pestuje 4,5 milióna hektárov zrnovej kukurice v tomto trende aj naďalej pokračovať, bude pre Slovensko obrovskou konkurenciou.
Výkyvy úrod sa na Slovensku medzi jednotlivými rokmi v závislosti od ročníka pohybujú na úrovni 1,5 – 2 t, v extrémnych rokoch dokonca 3 tony. Podľa Ivana Dzubáka limitujúcim faktorom pri pestovaní kukurice je výživa a škodcovia. A práve v tejto oblasti sa otvára priestor, ako zvrátiť negatívny trend 20 – 30 % medziročníkových výkyvov. Aj preto nosné témy zimného seminára tvorili prednášky o tom , ako sa úspešne vysporiadať nielen s kukuričiarom koreňovým, ale aj ostatnými limitujúcimi škodcami a a ako nastaviť úroveň výživy tak, aby viedli k zvýšeniu úrod.
Celý článok v niektorom najbližšom vydaní Roľníckych novín.