Minulý rok bol pre eurozónu najmenej búrlivým odkedy Grécko v roku 2009 priznalo svoje problémy. Podľa expertov by mal byť aj rok 2014 rovnako pokojný.
Neustále preukazovaná politická vôľa držať sa nastavenej dráhy a záväzok Európskej centrálnej banky podporovať euro naďalej odvracajú tlak na trhu s dlhopismi a ekonomiky naznačujú perspektívu mierneho rastu.
Španielsko, Taliansko a Portugalsko postupne prekonávajú recesiu a tento rok by ich dokonca malo nasledovať aj Grécko. Napriek tomu existuje viacero dôvodov pre opatrnosť.
EÚ voľby
Vysoká nezamestnanosť, únava z úsporných opatrení a stále anemický rast predstavujú vhodnú živnú pôdu pre úspech okrajových strán počas májových volieb do Európskeho parlamentu.
Niektorí experti predpovedajú, že euroskeptické strany ako francúzsky Národný front, britská UKIP, grécka Syriza a holandská Strana slobody by mohli získať 20 % alebo aj viac kresiel.
Hlavné politické strany EÚ by sa tak ocitli pod tlakom a podľa odborníkov by sa tiež mohli stavať do skeptickejších pozícií, čím by sa skomplikovalo aj vymenovanej novej Európskej komisie a zároveň presadenie legislatívy súvisiacej s bankovou úniou.
Banková únia
EÚ sa pri budovaní jednotlivých pilierov bankovej únie, ktorá má byť prevenciou budúcich finančných kríz, odchýlila od pôvodného plánu. Ešte niekoľko rokov tak začarovaný kruh medzi osudom problémových bánk a verejnými financiami ostane neporušený.
Európska centrálna banka výsledky záťažových testov hlavných bánk zverejní pred prevzatím právomocí dohľadu nad nimi v novembri. Priestor pre zásadnejší šok je obmedzený vzhľadom na to, do akej miery boli banky doteraz rekapitalizované. Napriek tomu až do ukončenia stresových testov, úverový tok ostane pomalší, čo má vplyv na ekonomickú obnovu a súčasná štruktúra bankovej únie zatiaľ budúcim krízam úplne nebráni.
Hlavným dôvodom pre radosť v eurozóne je fakt, že trhy zatiaľ neotestovali záchrannú sieť ECB. Akákoľvek diera by mohla zásadne zmeniť pravidlá hry. Nemecký ústavný súd čoskoro zverejní svoje rozhodnutie ohľadom programu ECB pre nákup dlhopisov, ktorý zatiaľ nebol využitý.
Súd doteraz neodmietol žiadne z protikrízových opatrení, hoci nemecký Bundestag dostal nad nimi väčšiu kontrolu. Ak by však teraz svoju tendenciu zmenil, trhy by opäť zvýšili tlak na slabších členov eurozóny a blok by sa opäť prepadol do problémov.
Reformy
ECB poukazuje na to, že svojimi krokmi kupuje čas krajinám na to, aby si spravili poriadok vo verejných financiách a zrealizovali hospodárske reformy. Neistota sa spája s Talianskom, ktoré stagnovalo celú dekádu a v súčasná koaličná vláda nereaguje dostatočne. Podobne je na tom aj Francúzsko balansujúce na hrane recesie.
Prezident Francois Hollande vo svojom novoročnom prejave firmám ponúkol nižšie zdaňovanie práce, ak príjmu viac pracovníkov. Vzhľadom na to, že úroveň jeho popularity dosahuje rekordné minimá je však radikálny posun nepravdepodobný.
Únava z úsporných opatrení je najsilnejšia v Grécku, ktoré bolo na začiatku dlhových problémov. Koaličná vláda už odmieta pristúpiť na ďalšie škrty a zrejme bude potrebovať nejakú úpravu dlhu, aby sa financie krajiny dostali na udržateľnú dráhu.
(euractiv.sk)