Vysoké a ku koncu roka stúpajúce ceny mlieka spôsobili nárast produkcie mlieka v Európe, ako aj v Oceánii. Napriek tomu sa môžu ceny mlieka udržať na vysokej úrovni aj v nasledujúcich mesiacoch, a to najmä v dôsledku priaznivých cenových vyhliadok na exportných trhoch.
Podobne ako v roku 2013 by mohol dopyt po sušenom mlieku v Číne ďalej rozprúdiť svetový obchod s mliekom, ako aj ceny na svetovom trhu a v exportných krajinách udržať ceny na vysokej úrovni. Produkcia mlieka v Číne síce rastie, ale nestačí pokryť zvýšenú výrobu sušeného plnotučného mlieka.
Ministerstvo poľnohospodárstva USA (USDA) vychádza v prognóze z konca decembra 2013 z toho, že import sušeného plnotučného mlieka do Číny sa v roku 2013 zvýšil o 31% a v roku 2014 by mal stúpnuť o ďalších 21%. To zodpovedá asi tretine čínskej spotreby a 60% z celkového zobchodovaného množstva.
Aj sušeného odtučneného mlieka (SOM) sa vlani importovalo medziročne o 28 % viac a v roku 2014 by mal jeho import do Číny vzrásť o ďalších 16 %.
Aj exportný dopyt po syroch z Ruska a Japonska by sa mal v tomto roku naďalej zvyšovať. Tento výhľad ovplyvnil v medzinárodnom obchode s mliekom aj cenovú úroveň decembrových kontraktov pre produkty, s ktorými sa bude obchodovať v roku 2014.
Index suroviny – surového kravského mlieka sa podľa ife Inštitútu v decembri zvýšil takmer na 45 centov za kilogram, pričom v októbri a novembri minulého roka klesol. Ceny mliečnych výrobkov sa na vnútornom trhu EÚ na začiatku decembra 2013 opäť zvýšili. Preto sa vyhliadky producentov na konci roka zlepšili. Situácia na trhu s mliekom bude závisieť od vývoja exportného dopytu v najbližších mesiacoch. (PPA – ATIS)