Podľa dánskeho ministra poľnohospodárstva Dan Jørgensen sú zvieracie práva dôležitejšie ako náboženské zvyky. Zákaz, ktorý ide nad rámec európskej smernice, vyvolal zmiešané reakcie v moslimskej aj židovskej komunite.
Pravidlá porážky zvierat v Európskej únii definovala smernica 93/119/EC. Podľa nej musia byť všetky zvieratá pred porážkou omráčené. Jedinou výnimkou sú práve náboženské spôsoby usmrtenia zvierat, pri ktorých je zvieraťu podrezaný krk a zomiera na vykrvácanie. Podľa mnohých aktivistov sú však spôsoby prípravy mäsa, ktoré zodpovedá požiadavkám islamu (halal) a judaizmu (kóšer) nehumánne.
Dánsko už minulý týždeň avizovalo zákaz rituálnych porážok. Zákon vstúpil do platnosti v pondelok 17. februára.
Dánsky minister obhajoval nový zákon aj v televízii. Vyhlásil, že „zvieracie práva majú prednosť pred náboženskými“. Mimoriadnu kontroverziu vyvolali následné slová rabína Eliho Ben Dahana, námestníka pre náboženské otázky v Izraeli. Podľa neho je zákaz pokrytecký a antisemitský. „Európsky antisemitizmus ukazuje svoje pravé farby po celej Európe,“ vahlásil v denníku The Jewish Daily Forward. Dánsky veľvyslanec v Izraeli Jesper Vahr označil reakciu rabína ako „veľmi urážlivú“.
Jeden z lídrov dánskej židovskej komunity Finn Schwartz bol pri hodnotení zákona zmierlivejší. Jeho komunita vraj o probléme vedie diskusiu s vládou aj s moslimami. „Ak máte v spoločnosti náboženské menšiny, mali by ste ich rešpektovať aj keď sa vám nepáčia niektoré veci, ktoré robia,“ uviedol Schwartz na margo kóšer mäsa.
Ani dánski moslimovia nevidia otázku zákazu halal porážok ako výraznú zmenu. Kodanský imám Chalíl Jaffar povedal v utorok TV Al-Džazíra, že dánski duchovní vydali už pred niekoľkými rokmi náboženský dekrét, ktorý uznáva aj dopredu omráčené a usmrtené zvieratá za halal.
V Európe je postoj k porážkam s náboženským kontextom veľmi rôznorodý. O zákazoch nad rámec európskej smernice rozhoduje každý národný štát sám.
V minulosti sa táto téma riešila v súvislosti s označovaním potravín. Obaja poslanci Európskeho parlamentu, ktorý sa hlásili k moslimskej viere, boli vtedy proti uvádzaniu informácie o rituálnom usmrtení zvierat na obaloch. Toto opatrenie malo podľa nich potraviny nežiaduco „stigmatizovať“.
Švajčiarsku, Nórsku či vo Švédsku sú takéto porážky zakázané úplne. V roku 2013 ich zastavili aj v Poľsku, čo vyvolalo spor medzi Varšavou a Tel Avivom. (EurActiv)