Slovenská republika sa pri vstupe do Európskej únie (EÚ) zaviazala dobudovať do konca roka 2015 sieť kanalizácií a čistiarní odpadových vôd v aglomeráciách s počtom nad 2000 ekvivalentných obyvateľov. V aglomeráciách pod touto hranicou máme dobudovať čistiarne odpadových vôd tam, kde je už vybudovaná stoková sieť. Zatiaľ je na Slovensku napojených na kanalizáciu 60 % obyvateľov a krajine hrozí pokuta, keďže si záväzok voči EÚ neplníme.
Ministerstvo životného prostredia podľa hovorcu Maroša Stana hľadá ďalšie prostriedky na dobudovanie projektov. "Situácia sa postupne zlepšuje. Riešenie tohto problému považujeme za svoju prioritu," zdôraznil. Pripomenul, že Európska komisia (EK) schválila v poslednom roku Slovensku niekoľko veľkých projektov v oblasti kanalizácie a zabezpečenia obyvateľov pitnou vodou.
Okrem iných vodárenský projekt na Orave za vyše 87 miliónov eur, projekt Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS) na odkanalizovanie podunajskej časti Bratislavského regiónu za 50,4 milióna eur, vodárenský projekt na hornej Nitre za 102 miliónov eur, projekt trenčianskych vodárov za vyše 83 miliónov eur či Považskej vodárenskej spoločnosti za 66 miliónov eur.
Napriek tomu sa SR podľa hovorkyne Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Marty Bujňákovej záväzky voči EÚ pravdepodobne naplniť nepodarí. "V súčasnosti je snahou, aby sa tieto záväzky naplnili v čo najväčšom rozsahu, aby prípadné sankcie z EÚ boli čo najnižšie," konštatovala. Záväzky podľa nej prebral štát, štát je preto zodpovedný za vytváranie podmienok na ich plnenie aj za ich samotné plnenie. "So snahami preniesť zodpovednosť za neplnenie záväzkov voči EÚ zo štátu na samosprávy nebudeme a nemôžeme súhlasiť," zdôraznila M. Bujňáková.
V súčasnosti sa v tejto súvislosti realizuje viacero menších projektov do 25 miliónov eur. "Časť z nich už bola ukončená a časť je v skúšobnej prevádzke," uviedol M. Stano. Upozornil však, že žiadatelia z časti aglomerácií, na ktoré sa záväzok vzťahuje, doteraz nepredložili žiadosť o spolufinancovanie. "Ministerstvo očakáva, že množstvo rozostavaných stavieb, ako aj stavieb v skúšobnej prevádzke, prinesie zlepšenie plnenia záväzkov v nasledujúcom hodnotení po ich ukončení a uvedení do trvalej prevádzky," dodal s tým, že SR vyvíja maximálne úsilie, aby sa vyhla hrozbe sankcií.
Najvyššiu úroveň napojenia obyvateľov na verejné kanalizácie spomedzi krajín Vyšehradskej štvorky (V4) má Česká republika (80 %), Poľsko a Maďarsko dosahuje približne rovnakú úroveň napojenia ako Slovensko. (tasr)