Európsky parlament vyzval Európsku komisiu, aby nepovolila uvedenie geneticky modifikovanej kukurice Pioneer 1507 na trh únie. Poslanci EP argumentujú aj tým, že hmyzuodolná kukurica predstavuje nebezpečenstvo pre motýle.
Geneticky modifikovaná kukurica Pioneer 1507 (TC 1507), ktorú spoločne vyvinuli americké spoločnosti DuPont a Dow Chemical, vyvolala kontroverziu už na rokovaní Rady EÚ vo februári. Z 28 ministrov poľnohospodárstva sa vyslovilo proti autorizácii komerčného využitia tejto plodiny vyslovilo 19. Avšak kvôli váženému hlasovaniu sa však nenašla potrebná väčšina 260 hlasov, ktorá by návrh na jej povolenie od Európskej komisie zastavila.
Francúzsky minister pre európske záležitosti Thierry Repentin pred takýmto výsledkom hlasovania varoval „Je to nebezpečné pre imidž inštitúcií EÚ. Podporí to myšlienku, že Európa nefunguje alebo funguje zle.“
Na odpor prevažnej väčšiny krajín Európskej únie reagovalo grécke predsedníctvo Rady EÚ kompromisným návrhom, ktorý zachováva celoeurópsky systém schvaľovania, ale umožňuje aj národné zákazy kultivácie GMO .
V Európe sa na komerčné účely v súčasnosti pestuje jediná odroda GM kukurice od spoločnosti Monsanto. Žiadosť o povolenie kukurice Pioneer 1507 bola podaná už v roku 2001. V utorok (1.4.) sa proti jej schváleniu uzniesli aj poslanci Európskeho parlamentu.
Nemecká poslankyňa EP Dagmar Roth-Behrendtová (S&D) uviedla, že „motýle a nočné motýle môžu byť ohrozené, ak budú vystavené peľu kukurice línie 1507“. Vyplýva to vraj z hodnotení Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA). Rovnaké výhrady vyslovili aj environmentálne organizácie Greenpeace a Priatelia Zeme.
Poslankyňa Roth-Behrendtová neočakáva, že Rada ministrov v krátkom čase dospeje ku konečnému rozhodnutiu. „Môžem však povedať, že každé nové povolenie na GMO je problematické, stavia Radu EÚ pred ťažkú úlohu získať väčšinu hlasov buď na podporu, alebo v neprospech rozhodnutia. Z tohto dôvodu môže trvať veľmi dlho, kým sa prijmú konečné rozhodnutia týkajúce sa žiadostí o povolenie,“ vysvetľuje členka Výboru pre životné prostredie.
Britskí vedci zo Sainsbury Laboratory, ktorý pre tamojšiu vládu vypracovali odporúčanie, však považujú mnohé výhrady európskych politikov za iracionálne. „Technológie na výrobu zdravších a šetrnejších plodín rýchlo napredujú, ale regulačný systém sa musí čoskoro zmeniť, aby sme mohli tieto výhody využívať,“ povedal britský expert na GMO Jonathan Jones.
Vedci na ostrovoch uviedli, že podporujú názor Európskej akadémie vied (EASAC), že neexistuje žiadny racionálny základ pre sprísňovanie schvaľovania geneticky modifikovaných plodín. (EurActiv)