Stáda pinzgauského dobytka sa v jeho tradičnom teritóriu na severnom Slovensku, kde sa chová už dlhé dve storočia, neustále zmenšujú, hoci je priam predurčený do náročného horského prostredia. Zhodli sa na tom účastníci dnešného 19. chovateľského dňa v liptovskej obci Podtureň.
„Situácia je obdobne nepriaznivá ako u nás vo všeobecnosti v chove dobytka. Stavy postupne klesajú a boli by sme veľmi radi, keby konečne nastal nejaký obrat. V plemennej knihe máme aktuálne zapísaných 2700 čistokrvných kráv,“ uviedol pre TASR predseda Zväzu chovateľov pinzgauského dobytka na Slovensku Ján Paciga.
Zootechnik Poľnohospodárskeho družstva v liptovských Smrečanoch Jozef Sališ pripomenul, že by pomohol väčší záujem o veľmi kvalitné teľacie mäso. „Očakávali sme výraznejší dopyt na domácom trhu. Čiastočne to zachraňuje iba vývoz do zahraničia,“ vysvetlil, že pinzgauský dobytok využívajú na spásanie ťažko prístupných horských pasienkov.
„Toto plemeno patrí medzi ohrozené druhy, ale rozhodne ho treba zachovať, výbornou chodivosťou v kombinácii s dobrou mäsovou a mliekovou úžitkovosťou patrí do našich hôr. Keď sa populácia znižuje, z genetického hľadiska je to zlé, pretože to znamená menší výber vhodných plemenných býkov,“ dodal predseda Poľnohospodárskeho družstva z oravskej Trstenej Štefan Pánik.
(tasr)