Stromy, ktoré ostali v slovenských lesoch po aktuálnej veternej kalamite, by sa mali v prvom rade spracovať doma. Zhodli sa na tom v týchto dňoch členovia Zväzu spracovateľov dreva (ZSD) SR.
"Máme eminentný záujem na tom, aby sa táto strategická surovina spracovala v prvom rade v domácich spracovateľských kapacitách, aby sa s ňou nekupčilo a nevyvážala sa do zahraničia," uvádza sa vo výzve, ktorú zväz zaslal TASR. "Robíme tak aj napriek ťažkej situácii na trhu s odbytom reziva, ktorej znakom je momentálny dostatok zásob dreva na skladoch. Ponúkame spoluprácu vo všetkých lesníckych činnostiach a deklarujeme aj záujem o odkúpenie drevnej hmoty," píše sa vo výzve ďalej.
Zväz chce zároveň touto cestou vyjadriť ľútosť nad vzniknutou situáciou v Tatranskom národnom parku (TANAP) a v ostatných kalamitou postihnutých oblastiach. "ZSD SR v každej situácii deklaroval, že cíti spoluzodpovednosť za stav a rozvoj lesnícko–drevárskeho komplexu na Slovensku. Práve preto sme sa dnes listom obrátili na predstaviteľov rezortného ministerstva, ako aj strategických partnerov zo štátnych podnikov LESY SR, š. p., a Štátne lesy TANAP, ako aj na neštátnych vlastníkov lesov s ponukou na spoluprácu pri odstraňovaní a spracovaní kalamitného dreva," uvádza sa v správe.
Členovia zväzu veria, že pozitívne a dlhoročné pôsobenie našich členských spoločností na trhu je nespochybniteľné. ZSD požiadal listom ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, aby sa zasadil za uplatnenie princípu dodávok dreva v zmysle prijatého Národného programu využitia potenciálu dreva v SR, ktorý reflektuje prosperitu lesnícko–drevárskeho komplexu na Slovensku.
"Naliehavosť riešenia vzniknutej situácie, o ktorej informoval v médiách aj predstaviteľ vlády SR, minister životného prostredia Peter Žiga, vedie ZSD SR k tomu, aby od svojich partnerov očakával operatívnu reakciu a bezodkladnú odpoveď primeranú situácii, keďže víchrica spôsobila kalamitu pred horúcim letným obdobím, ktoré môže vzniknuté hospodárske škody znásobiť," uvádza zväz v liste na záver.
(tasr)