27.05.2014 | 02:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Signalizačná správa: Preventívne upozornenie na ochranu včiel

Už v tomto období možno pozorovať výskyt molíc v porastoch zelenín. Molica skleníková škodí najmä na uhorke, šaláte, rajčiaku, paprike, fazuli, jahodách a okrasných rastlinách a molica lastovičníková len na kapustovej zelenine.

Ochrana je pomerne zložitá, pretože škodca má viac generácií do roka, preto je nevyhnutné striedať prípravky aj počas jednej vegetácie. Chemické ošetrenie sa robí až pri zistení výskytu škodcu! Na jeho monitorovanie sa v skleníkoch odporúča vyvesiť Bio plantella žlté lepové dosky alebo Žlté lepové doštičky. Proti molici lastovičníkovej na kapustovej zelenine nie je momentálne povolený žiadny prípravok. Proti molici skleníkovej je do papriky povolený prípravok Calypso 480 SC, v rajčiakoch Calypso 480 SC, Mospilan 20 SP (maximálne 2-krát za sezónu), Ceon 5 CS, In-Sek, Karate Zeon 5 CS, Lambdol, Star Verso a Star Zeon a v uhorkách Calypso 480 SC, Sanmite 20 WP (max. 2-krát za sezónu), Ceon 5 CS, In-Sek, Karate Zeon 5 CS, Lambdol, Star Verso a Star Zeon. Postrek sa odporúča zopakovať minimálne 2- až 3-krát v intervale 3 - 5 - 7 dní. Proti imágam škodcu možno použiť nižšiu koncentráciu, proti larvám je potrebná vyššia koncentrácia. V skleníkových podmienkach možno používať aj biologickú ochranu pomocou prípravkov En-Strip (užitočný organizmus Encarsia formosa), Ercal (Eretmocerus eremicus) a Mirical (Macrolophus caliginosus). Prirodzenými nepriateľmi molíc sú ešte aj rôzne druhy lienok. Pre ich praktické použitie je pomerne málo skúseností, pri nižších výskytoch by pri umelom nasadení asi 1 ks na 1 rastlinu, alebo 20 - 30 ks na 1 skleník mohli obmedziť škody.

Doterajšie počasie praje vývoju vošiekna všetkých plodinách. Preto tam, kde je ich výskyt silný až kalamitný, odporúčame ošetrenie proti nim. Preventívne ošetrenie, keď nie sú vošky na poraste, nemá význam!

Vzhľadom na priebeh počasia a vývoj viniča je predpoklad, že kvitnutie začne okolo 30. mája. Preto odporúčame vinohradníkom vykonať preventívne ošetrenie proti múčnatke aj peronospóre vo všetkých vinohradoch. Toto platí aj pre tých, ktorí už vykonali ošetrenie minulý týždeň a od postreku uplynulo 12 - 14 dní. V prípade objektívneho posunu termínu postreku kvôli zrážkam treba ošetrovať hneď ako to bude možné, bez ohľadu na priebeh kvitnutia.

Na záver preventívne upozornenie na ochranu včiel pred zasiahnutím chemickými prípravkami na ochranu rastlín. Je to každoročne sa opakujúci problém, pričom vinní nie sú len poľnohospodári. Osobitne upozorňujeme, že každý tank-mix prípravkov sa považuje za včely škodlivý (Vč2), pretože aj zmiešanie iba dvoch prípravkov len s klasifikáciou Vč3 (prípravok s prijateľným rizikom) do jednej nádrže postrekovača sa automaticky považuje za Vč2! Najdôležitejšia je v tomto prípade seriózna spolupráca včelárov a farmárov, ktorí by sa mali vzájomne informovať o rizikách, teda o umiestnení včelstiev (aj kočovných) a ošetrovaní kvitnúcich porastov prípravkami na ochranu rastlín s možným poškodením včiel.

Ing. STANISLAV BAROK
ÚKSÚP – OOR

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down